Zondag van 12.00 - 17.00 uur, tenzij warmer dan 30 graden.
Nét iets minder nieuwe nieuwtjes
Cross Comix Festival 2025
12 - 13 september
De Doelen, Rotterdam
Het Cross Comix Festival 2025 vindt plaats op vrijdag 12 en zaterdag 13 september in De Doelen in Rotterdam. Kom naar deze locatie, vlakbij station Rotterdam Centraal, voor een programma vol lezingen, tentoonstellingen, workshops, residenties, boekpresentaties, performances, een makersmarkt, een kiosk en nog veel meer. Er is een gratis programma in de foyer, en een betaalde ruimte op de eerste verdieping.
Het festival van dit jaar belicht hoe vrouwelijke makers het beeldverhaal hebben veranderd in de vijftig jaar sinds Claire Bretécher als eerste vrouw een grote stripprijs ontving (Angoulême, 1975). Een expo belicht het werk van meer dan twintig Europese makers uit de periode 1975-2025, met verschillende stijlen en verhalen.
25 jaar L'empoyé du moi
Stripmuseum, Zandstraat 20, Brussel
nog tot 14 september 2025
Je kunt nog tot 14 september 2025 terecht in het Stripmuseum in Brussel voor de tijdeliijke expo Ping-Pong Club, over 25 jaar L'employé du Moi, de onafhankelijke, alternatieve en collectieve uitgeverij die 25 jaar geleden het licht zag met "Le Spon", een zine voor Brusselse studenten.
In de expo gaat de uitgeverij op zoek naar hun evolutie doorheen de jaren en naar hun specifieke identiteit ondanks hun breed scala aan thema's en productie. Wat en wie is L'employé du moi nu precies? Ontdek het samen met hen in de expo.
Belgisch Stripmuseum Zandstraat 20, Brussel T +32 (0)2/219.19.8 F +32 (0)2/219.23.76 Openingstijden: Alle dagen open
(behalve op maandag)
van 10.00 tot 18.00 uur.
23 augustus 2025, 20u002
Grote Kerk, Dordrecht
€ 15 - 45
?p 23 augustus om 20.00u vindt een uitzonderlijk concert plaats in het sfeervolle interieur van de Grote Kerk in hartje Dordrecht. «Howl’s Moving Castle», «Nausicaä of the Valley of the Wind», «Spirited Away» en «My Neighbor Totoro» — U hoort iconische soundtracks uit wereldberoemde anime van het grootste Japanse creative duo Hayao Miyazaki en Joe Hisaishi. Duik in de wereld van deze fantastische muziek met een kleurrijke en gepassioneerde uitvoering door het hedendaagse «Mystery Ensemble». Plezier voor het hele gezin gegarandeerd!
Gedurende zijn lange carrière schreef Hisaishi de meest diverse muziek voor film, anime, computerspellen, televisie en reclamespots. Hij componeerde ook de muziek voor de Paralympische Spelen van 1998 in Nagano. Zijn bekendste composities zijn die voor de cultfilms van Takeshi Kitano en uiteraard de tekenfilms van Hayao Miyazaki.
Hisaishi en Miyazaki zijn een «match made in heaven», een unie van even briljante makers. We zullen het nooit zeker weten: Werden Miyazaki's films briljant dankzij de muziek van Hisaishi of was het omgekeerd?
Stripgids Academie x Creatief Schrijven: najaarscursus (strip)scenario schrijven Onze Stripgids Academie gaat on tour. En wel met een 5-daagse cursus ‘Storytelling en schrijven voor beeldverhaal’. De lessenreeks, met als docent cartoonist en scenarist Lectrr, is een samenwerking met Creatief Schrijven.
Heb je interesse in het schrijven van een graphic novel, strip, manga of comic? Of wil je met een ander medium aan de slag? In deze cursus kijk je samen met Lectrr onder de motorkap van een goed verhaal. Met voorbeelden van een aantal Grote Storytellers van de Negende Kunst zetten we zelf een kort verhaal op poten of sleutelen we verder aan jouw eigen vrije werk.
Voor meer informatie en een inschrijvingslink voor deze cursus, kun je terecht op deze website. Wees er snel bij want het aantal plaatsen is beperkt!
Dutch Lines
Masterclass Summer School
22-24 augustus 2025, Breda
Onder begeleiding van Hanco Kolk, Aimée de Jongh en Marloes Dekkers
Wil je jouw skills op het gebied van striptekenen een flinke boost geven? Een weekend lang werken aan een verhaal onder begeleiding van drie prijswinnende stripmakers? Dan mag je deze unieke masterclass niet missen!
Hanco Kolk, Aimée de Jongh en Marloes Dekkers bundelen hun krachten om jou te helpen jezelf verder te ontwikkelen op het gebied van striptekenen. Tijdens dit weekend ondersteunen zij jou in het verbeteren van jouw technische vaardigheden op het gebied van scenario, inkten en inkleuren, maar leren jou ook hoe je storytelling effectief kan inzetten om een boodschap over te brengen.
Hanco, Aimée en Marloes zijn het hele weekend aanwezig om jou te begeleiden!
De masterclass wordt gehouden bij Studio Tierelier, een lichte en sfeervolle ruimte centraal gelegen achter station Breda Centraal.
Inschrijven kan tot uiterlijk donderdag 15 mei. Aimée, Marloes en Hanco bekijken alle inschrijvingen. Je ontvangt op uiterlijk zaterdag 17 mei bericht of je bent geselecteerd.
Tentoonstelling
Vrouwen van Schiedam 750 jaar werk, strijd en relaties
22 maart t/m 14 september 2025
Stedelijk Museum Schiedam Hoogstraat 112, 3111 HL Schiedam Stedelijk Museum Schiedam viert 750 jaar vrouwelijke kracht in de stad met de tentoonstelling Vrouwen van Schiedam. Precies 750 jaar geleden verleende Aleida van Holland, een invloedrijke vrouw in een door mannen gedomineerde wereld, stadsrechten aan Schiedam. Dit markeert het begin van een lange geschiedenis waarin vrouwen de stad mede vormgeven en draaiende houden. Van de ondernemende zakenvrouw Neeltje Andries uit de zestiende eeuw tot vrouwen van nu die waardevolle initiatieven als de Kledingbank en Stichting Inclusia runnen – de vrouwen van Schiedam zijn onmisbaar. Met deze tentoonstelling krijgen hun verhalen het podium dat ze verdienen, waarbij zowel het verleden als het heden van Schiedamse vrouwen centraal staat. Info: stedelijkmuseumschiedam.nl
Pre-order
4 artist's editions Suske en Wiske
in 2025
2025 is een feestjaar voor Suske en Wiske. Het is namelijk tachtig jaar geleden dat Willy Vandersteen de aanzet gaf met Rikki en Wiske als eerste krantenverhaal voordat Rikki verdween en Suske in de plaats kwam. Je mag je dit jaar nog aan heel wat publicaties verwachten, onder meer dit cross-oververhaal met Jommeke en een hommageverhaal van Luc Morjaeu.
2025 is een feestjaar voor Suske en Wiske. Het is namelijk tachtig jaar geleden dat Willy Vandersteen de aanzet gaf met Rikki en Wiske als eerste krantenverhaal voordat Rikki verdween en Suske in de plaats kwam. Je mag je dit jaar nog aan heel wat publicaties verwachten, onder meer dit cross-oververhaal met Jommeke en een hommageverhaal van Luc Morjaeu.
De nieuwste aankondiging zijn vier artist's editions van Suske en Wiske-verhalen in hardcover op het formaat 27 x 34,5 centimeter met reproducties van alle originele pagina's, dus met vergeeld tekenpapier, blauwe potloodlijnen, resten van correcties, eventuele notities van Vandersteen en ander ambachtelijk werk (zie voorbeelden). Ook de aankondigingsstroken zijn eraan toegevoegd op de titelpagina's.
De oplage bedraagt slechts 250 exemplaren per luxe. Ze kosten 100 euro per album en ze zijn enkel als complete set te bestellen via je stripspeciaalzaak (lees: ons).
Het is een uitgave van Standaard Uitgeverij in samenwerking met Stribbel Strips. Per luxe zit er een ex libris bij van Dirk Stallaert.
3 seconden Marc-Antoine Mathieu
V(Franstalig album, waarvan het korte tekst deel werd vertaald door Toon Dohmen en bij het album gevoegd, of gebruik Google Lens)
3 seconden, de tijd dat het licht 900.000 kilometer aflegt, de tijd van een schot, een traan, een tekst, een explosie. Via een krachtige grafische zoom vertraagt Marc-Antoine Mathieu de tijd, zodat je als lezer in een gebeurtenis, die in werkelijkheid slechts 3 seconden duurt, een volledige verhaal kan ontdekken. Een absoluut origineel en volstrekt innovatief beeldverhaal!
€ 20,90
Sens Marc-Antoine Mathieu
Vak per vak, zonder een woord, vertelt Marc-Antoine Mathieu over de inwijdingsreis van een man. Waar is hij naar op zoek? Waar gaat hij heen? Deze anonieme wandelaar dwaalt rond in een gezuiverd universum, doorkruist door de geest van het labyrint. Tijd, ruimte, toeval: dit quasi-meditatieve verhaal vordert stap voor stap doorheen de grote leegte.
€ 29,95
De tekening Marc-Antoine Mathieu
€ 24,95
- Januari 2025 -
Affiche Roland-Garros 2025
door Marc-Antoine Mathieu
Er zijn nog tradities voor illustratoren en striptekenaars. The New Yorker die wekelijks een tekening op de cover plaatst, een striptekenaar die jaarlijks de affiche voor het BIFFF mag tekenen. En voor het tenniskampioenschap van Roland-Garros mag er ook jaarlijks een hedendaagse kunstenaar de affiche ontwerpen. Dit jaar viel dat de Franse striptekenaar Marc-Antoine Mathieu te beurt.
Lynch maakte in augustus 2024 bekend dat hij aan een longemfyseem leed, te wijten aan jarenlang roken. Hij kon zijn huis niet meer uit. Vanwege de recente bosbranden in Los Angeles moest hij geëvacueerd worden waarna zijn gezondheid zienderogen achteruitging tot het hem het leven kostte.
Mathieu is de tekenaar van heerlijk eigenzinnige en experimentele albums als 3 Seconden, De Krochten van het Vourlé, De Tekening en De Weg Omhoog. En dan is er nog een hoop niet vertaald. Het idee voor zijn in stripvorm gegoten affiche kreeg hij door een tennisbaan van bovenaf te bekijken, een uniek perspectief dat hem naar zijn eigen vakgebied bracht. Mathieu: "Vanaf het moment dat ik me realiseerde dat de plattegrond van een tennisbaan (met zijn tramrails en servicevakken) op een stripverhaal lijkt, amuseerde k me de lay-out van een tennisbaan te transformeren en te combineren met het rasterpatroon van een stripverhaa. Het heeft precies tien prenten met verschillende afmetingen, die een strippagina kunnen vormen. Toen was het gewoon een kwestie van het verhaal vinden."
CORTO MALTESE
CHEZ HENRY DE MONFRIED
Quand Corto Maltese n’embarque pas Henry de Monfreid pour Zanzibar, il s’installe chez lui ! Tel notre marin préféré, Henry de Monfreid – contrebandier, photographe, dessinateur et écrivain épris de liberté – né à 1879 à La Franqui (Leucate), ne cessa d’écrire sa propre légende. À l’invitation de sa ville natale, il était donc normal que l’exposition autour des aventures de Corto Maltese imaginées par Juan Díaz Canales et Rubén Pellejero, d’après Hugo Pratt, lui rende à son tour visite. C’est désormais chose faite.
Du 7 juillet au 5 septembre 2025, l’Espace Henry de Monfreid de la Ville de Leucate se met aux couleurs de Corto, avec plus de 35 illustrations grand format de Rubén Pellejero et Juan Díaz Canales.
Espace Henry de Monfreid,
185 Rue du Veyret Port Leucate,
11370 Leucate, Frankrijk
- 24 mei 2025 -
EXPO: Grid, een hedendaags retabel in De Krook (Gent)
GRID, een hedendaags retabel
De Krook, Miriam Makebaplein 1, Gent
7 juni - 31 augustus 2025 Tien stripmakers. Tien panelen. Eén expo.
Wat gebeurt er als je de beeldtaal van een strip loslaat op een formaat dat normaal voor altaarstukken is gereserveerd? In De Krook in Gent presenteren tien stripauteurs elk een one-page comic van 2 meter hoog en 1 meter breed. Monumentale vertellingen in één beeld, opgesteld als een hedendaagse installatie die zelfs in een kathedraal niet zou misstaan.
Tien panelen, tien verhalen.
Wie zegt dat het Lam Gods een voorloper van het stripverhaal was, heeft een punt. De broers Van Eyck hadden 24 panelen nodig om hun verhaal te vertellen. Onze artiesten doen het elk in eentje.
In de expo GRID in De Krook in Gent presenteert Pulp deLuxe tien reusachtige one-page comics als een hedendaags retabel. Geen heiligen, wel scherpe pennen, verbeelding op groot formaat en verhalen die in één oogopslag binnenkomen.
Koninklijk lintje
voor Robert van der Kroft
Striptekenaar Robert van der Kroft is de laatste tijd niet uit het nieuws te slaan.
De man is immers stripgeschiedenis. Denk maar aan zijn strips Sjors en Sjimmie, Claire en Droppie Water.
Maar zijn stripliefde gaat verder: hij is medeoprichter van de bladen De Vrije Balloenen Zone 5300 en sinds 2016 is hij betrokken bij de organisatie en promotie van het Cross Comix Festival in Rotterdam – een evenement dat de kruisbestuiving tussen strips en andere kunstvormen viert.
Hij heeft bovendien net een flinke tournee afgewerkt waarin hij de geschiedenis van de strip uit de doeken doet. Kortom: deze man verdient een standbeeld. Dàt heeft hij nog niet gekregen maar gisteren kreeg hij wel een koninklijke onderscheiding.
Hij werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau – een titel die bijna klinkt alsof hij binnenkort zelf een avonturenreeks mag beginnen, met cape en stoer ros. Eerlijk? We zien het hem nog doen ook.
Proficiat, Robert! (foto Alex Odijk)
Bron: Eppo Stripblad emailnieuwsbrief.
Aanmelden voor de Eppo Nieuwsbrief kan hier.
Fantastisch viertal
vanaf 23 juli 2025 in de bioscoop
De film The Fantastic Four: First Steps is eind juli dit jaar in de Nederlandse bioscopen te bekijken. Wij voelen je enthousiasme!
De film speelt zich af in een retro-futuristische versie van de jaren '60 en volgt het superheldenteam terwijl ze de aarde verdedigen tegen de kosmische bedreiging Galactus en de Silver Surfer.
Een opvallende toevoeging aan de cast is de gerenommeerde acteur John Malkovich, die na eerdere aanbiedingen te hebben afgewezen, nu toch een rol in het Marvel Cinematic Universe accepteert. Hoewel zijn specifieke rol nog niet officieel is bevestigd, suggereren teasers dat hij mogelijk de antagonist Ivan Kragoff, ook bekend als de Red Ghost, zal vertolken.
De teaser is hier te bekijken. Juli wordt een mooie maand!
Bron: Eppo Stripblad emailnieuwsbrief.
Aanmelden voor de Eppo Nieuwsbrief kan hier.
Concerto Books
Zoals de Volkskrant (betaalmuur) zelf beaamt: strips over muziek hebben de wind mee! In ditzelfde artikel tipt Rob van Scheers wat boeken met als nummer 1 Concerto Book 'Monk!'. En ook 'De Laatste Dagen van Robert Johnson' wordt genoemd.
Maar ook de De Concerto Books die niet een muziekverhaal vertellen krijgen veel aandacht in de pers. Bij deze een publiciteitsoverzicht van onze mooie graphic novels.
Monk! Youssef Daoudi
Hardcover € 34,99
Monk! Youssef Daoudi Zij is Kathleen Annie Pannonica de Koenigswarter, een vrijgevochten barones van de familie Rothschild. Hij is Thelonious Sphere Monk, een muzikaal genie dat vecht tegen de grillen van zijn onrustige geest. Hun blijvende vriendschap begint in 1954 en eindigt pas met de dood van Monk in 1982. Tegen de achtergrond van New York tijdens de hoogtijdagen van de jazz, onderzoekt Monk! de zeldzame alchemie tussen twee briljante wezens, gescheiden door een oceaan van sociale status, ras en cultuur, maar verenigd door een oneindige liefde voor muziek. Deze bijzondere graphic novel van Youssef Daoudi geeft prachtig het leven van de ‘hogepriester van de bop’ weer in spontane, suggestieve pen- en inkt- tekeningen die de jazz zelf zichtbaar lijken te maken.
Toch is de voornaamste vondst dat het verhaal inzoomt op de bijzondere relatie tussen Monk en zijn mecenas, de rebelse barones Kathleen Annie Pannonica de Koenigswarter (1913-1988) uit de puissant rijke Britse familie Rothschild. -De Volkskrant 31/01/2025
geen wikiverstripping maar een verhaal met muzikale en sociale omtrek, waarin de lezer veel over het gevoel van jazz leert. Belangrijker nog: de zwart-wit tekeningen met een enkele steunkleur swingen fantastisch. -NRC 09/01/2025
De laatste dagen van Robert Johnson Franz Duchazeau
Hardcover € 34,99
Robert Johnson
Frantz Duchazeau In de jaren dertig reist een man van in de twintig, deels zwerver, deels dandy, over de stoffige wegen van Mississippi met alleen een akoestische gitaar en een fles wijn. Ondanks zijn jonge leeftijd lijkt hij het gewicht van de hele wereld op zijn schouders te dragen en een pijnlijk verleden met zich mee te slepen: in de steek gelaten door zijn vader, een kindertijd die hij doorbracht in de katoenvelden, een stiefvader
die hem mishandelde en vervolgens de dood in het kraambed van de liefde van zijn leven...
Dit moet Robert Johnson wel zijn, de auteur van Sweet Home Chicago, die door zijn lijden de blues als geen ander vertolkt. Terwijl hij zijn nog steeds weinig bekende muziek in een racistisch Zuiden van stad tot stad verspreidt, gloort er hoop want Johnson heeft een afspraak op een bijzondere plek: het podium van de Carnegie Hall in New York, waar producers die in zijn talent geloven, ongeduldig op hem wachten. Maar zijn zelfvernietiging is net zo groot als zijn talent: immens. Zal hij op zijn bestemming aankomen
Wat het nog beter maakt is dat zijn korte leven omgeven is met mythes. Mooi materiaal voor een graphic novel, toont de Franse tekenaar Frantz Duchazeau aan met De laatste dagen van Robert Johnson. - De Volkskrant 31/01/2025
Een intelligent boek voor breed geïnteresseerde muziekliefhebbers.
**** - De Poort 13/11/2024
‘De ‘laatste dagen van Robert Johnson’ is een hoofdstuk waarvan een privileged man zich nauwelijks een voorstelling kan maken. Het is allicht de reden waarom dit sublieme portret van een zwarte zanger niet in de VS raakt uitgegeven.’ - Stripschrift
Voetsporen Milan Hulsing
Hardcover € 29,99
Voetsporen Milan Hulsing In de bloedhete Praagse zomer van 1928 besluit de Tsjechische auteur een jaar lang wekelijks een kort verhaal te schrijven. Geïnspireerd door detective-novelles schrijft hij aanvankelijk humoristische mysteries maar al snel ontdekt hij de metafysische en psychologische kanten van het genre; kan er wel iets met zekerheid bewezen worden – en wanneer is iemand schuldig?
Milan Hulsing maakte graphic novel van humoristische korte verhalen van Karel ?apek. Zijn nieuwste graphic novel Voetsporen dompelde hij onder in het bruinkool van Tsjechoslowakije.
- Volkskrant 13/01/2025
Luisteren naar Milan Hulsing De Nederlandse stripauteur Milan Hulsing, bekend van zijn stripbewerkingen van de romans De aanslag en Stad van klei, heeft een nieuw boek uit. Zijn nieuwe graphic novel, getiteld Voetsporen, bevat vijf verhalen van de Tsjechische schrijver, criticus en journalist Karel ?apek.
Reden genoeg om Hulsing voor de microfoon te halen en hem daar toch enkele vragen over te stellen, dacht Annemieke Bosman van het NPO Klassiek-programma Opium. Dat gesprek kan je HIER beluisteren.
Bubblegum Geisha Edwin Hagendoorn Waar is Keiko? Wat moet blijven bij lichte ongerustheid slaat bij de hoofdpersoon al snel om in een Nabokoviaanse obsessie. In zijn psychotische toestand ervaart de Humbert Humbert van Bubblegum Geisha haar afwezigheid als extreem alarmerend. Om zijn lieveling terug te vinden gaat hij tot het uiterste en trotseert hij zijn diepste angsten.
Met moddervette knipogen naar Alice in Wonderland, Poor Things, Hokusai, Araki en Lolita wordt de lezer via deze hallucinante achtbaanrit meegevoerd naar alle uithoeken van de wereld. Bubblegum Geisha is een ode aan de underground strip zoals we die kennen van Robert Crumb en Eric Schreurs, waarbij niets geschuwd wordt. Associatief, ongecensureerd, erotisch, pervers, ruig en bloedmooi. Bubblegum Geisha is een tour de force, een caleidoscopische Odyssee, tomeloos en bandeloos die de lezer verbluft zal achterlaten.
Edwin Hagendoorn werd door HP de Tijs geïnterviewd over Bubblegum Geisha. Zie hier (betaalmuur) het volledige interview.
Bubblegum Geisha is een ludieke aanklacht tegen de vertrutting en een pleidooi voor de vrijheid van de kunstenaar. - HP de Tijd 12/01/2025
De aangenaam bizarre strip ‘Bubblegum Geisha’ neemt je mee naar een psychedelische versie van Tokio - Volkskrant 13/09/2024
Hagendoorn doet zeker niet onder voor de grootmeesters van de underground strips, pervers. Ruig, absurd en surrealistsch! - Moors Magazine
26e Kamper Stripspektakel
Zaterdag 16 augustus 2025
Oudestraat, Kampen
Op zaterdag 16 augustus 2025 wordt de Oudestraat in Kampen weer omgetoverd tot een paradijs voor stripliefhebbers. Van 10:00 tot 17:00 uur bent u van harte welkom op deze gratis toegankelijke stripbeurs, waar jong en oud kunnen genieten van alles wat met strips te maken heeft.
Naast een uitgebreide stripmarkt, waar u de mooiste stripboeken kunt vinden, krijgt u de kans om tekenaars en auteurs persoonlijk te ontmoeten. Laat uw favoriete strip signeren of voorzien van een unieke tekening!
Ook dit jaar is er weer volop activiteit en zijn er regelmatig nieuwe strips te ontdekken. Kom langs en beleef een dag vol strips, ontmoetingen en gezelligheid in het historische hart van Kampen!
François Marcela-Froideval
De op 10 december 1958 in Frankrijk geboren François Marcela-Froideval, oftewel François Froideval, is recnet overleden. Hij werd 66 jaar. Hij is het best gekend als scenarist van de fantasyreeks Kronieken van de Zwarte Maan, in vertaling uitgegeven door Arboris. In hetzelfde genre schreef hij ook de reeksen 666, Atlantis, Lex, Nexus en Succubus.
Daarnaast was hij een grote naam in de wereld van de rollenspelen. Hij richtte zelfs de Franse gespecialiseerde tijdschriften Jeux et Stratégies en in 1980 Casus Belli op, waarmee hij rollenspelen groter maakte in Frankrijk. Hij bleef de hoofdredacteur van Casus Belli tot zijn vertrek naar de Verenigde Staten in 1983 om assistent te worden van Gary Gygax, de CEO van TSR, de uitgever van Dungeons & Dragons. Daar bleef hij vier jaar hangen om er samen met Gygax diverse boeken met spelregels te schrijven in de reeks Advances Dungeons & Dragons.
Grote stripbeurs op
vrijdag 11 juli van 13:00 – 21:00
en zaterdag 12 juli van 10:00 – 17:00
Stripbeurs met:
zo’n 40 stripmakers
8 tot 10 boekpresentaties
meer dan 150 meter aan stripmarkt; uitgevers, verenigingen en handelaren
Podium programma; lezingen, discussies en stripveiling.
En een kinderplein met workshops en stripteken ruimte.
Zondag 6 juli 2025
De 28e Dordtse Boekenmarkt
+ vinyl
Thema: Ego en de ander
Centrum Dordrecht
van 10.00 uur tot 17.00 uur
We kwamen op dit thema toen we kennis namen van de plannen van Gemeente, Bibliotheek en Dordrechts Museum rondom de viering van de 400-ste verjaardag van een van de bekendste Dordtenaren: Johan de Witt. Geboren in 1624 en, samen met zijn broer Cornelis de Witt, burgemeester van Dordrecht, vermoord in ’s-Gravenhage in 1672. Johan was tijdens het Eerste Stadhouderloze Tijdperk negentien jaar lang raadpensionaris van het gewest Holland en daarmee de belangrijkste politicus van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden.
Belangrijke kapstok was de verschijning van de nieuwe, grote biografie over Johan de Witt en we hebben hieraan opgehangen andere ego-documenten, zoals dagboeken. Gé Vaartjes en Pim Oxener laten u in de Bibliotheek kennismaken met de totstandkoming van de biografie over Godfried Bomans, u weet wel die van Pieter Bas, het Klein Insectenboek en het radioprogramma Kopstukken. De Dordtse dichter en schrijver Kees Klok leest in de Museumtuin voor uit eigen werk.
Naast zo’n 375 boekenkramen staat de markt vol met gastvrije terrassen en een viertal podia voor muziek en dans. Je kunt hier dus gemakkelijk een hele dag doorbrengen met boek en cultuur en tussendoor even uitrusten met een drankje of een welverdiende lunch. De 28e Dordtse Boekenmarkt belooft weer een groot succes te worden. Op het moment van het schrijven van dit voorwoord, half mei, staat het aantal kramen al weer hoger dan op 7 juli vorig jaar en daar zullen er ongetwijfeld nog wel een paar bijkomen. Opvallend is het aantal nieuwe auteurs die hun eigen werk komen promoten. U vindt ze vooral in de Museumstraat en de Nieuwstraat. Met een jonge muzikale programmering en wat oudere literatuur ernaast wordt het weer een verfrissend en boeiend evenement.
Welkom op de 28e Dordtse Boekenmarkt Herman Koekkoek
Volg hun sociale kanalen voor al het laatste nieuws.
Vijfde verkoopexpositie MoCA Comic Art Museum Gallery & Shop 30 maart t/m 2 juli 2025
Bomstraat 11, Noordwijk Van zondag 30 maart 2025gaat in de MoCA Comic Art Gallery & Shop en verkoop expositie van originelen door Aloys Oosterwijk van start.
Aloys Oosterwijk is op 25 juni 1956 geboren in Schalkhaar. Hij volgde de Academie voor Beeldende Kunsten in Arnhem. Zijn eerste strips verschenen in "De Omelet. "Tante Leny Presenteert", "De Vrije Balloen en "Talent".
In 1978 debuteerde hij met "Een Keurig Wit Pakje Met Geen Vlekje Besmeurd". Tussen dan en 1996, als eerste "Willems Wereld" in Panorama wordt gepubliceerd, liggen de jaren van "Cor Morelli" en de TINA-verhalen. Vanaf 2004 maakt Aloys Oosterwijk naam als rechtbanktekenaar met zijn gedetailleerde en expressieve weergave van spraakmakende rechtszaken.
Zijn werk combineert scherpe observaties, humor en vakmanschap, wat hem tot een unieke figuur in de Nederlandse stripwereld maakt.
In 2007 ontving hij de Stripschapprijs voor zijn gehele oeuvre en recent is hij de winnaar geworden van de Stripschapprijs: Beste stripalbum 2025.
In deze expositie worden maar liefst 60 originele tekeningen getoond, variërend van levendige striptekeningen tot intrigerende rechtbanktekeningen. (o.a. van het proces tegen Willem Holleeder en het Marengo-proces).
Hiermee krijgt men een unieke inkijk in de veelzijdigheid en creatieve kracht van Aloys Oosterwijk.
Tijdens de feestelijke opening op zondag 30 maart zal Aloys aanwezig zijn en de aangeboden originele tekeningen desgewenst signeren.
Er is een speciale verkoop catalogus gemaakt met een overzicht van de originelen die te koop zijn. Een unieke kans voor de liefhebber van Aloys zijn werk om een kunstwerk van zijn hand aan te schaffen.
Boekvoorstelling Koenraad Tinel - Mario en de Magiër (Leuven) Met de novelle Mario en de magiër (1930) drukte de Duitse schrijver Thomas Mann(1875-1955) na een vakantie in Italië een drukkend gevoel van onbehagen uit. Een voorvoelen van hoe de wereld door het oprukkende fascisme enkele jaren later in een tweede allesverwoestende oorlog zou vallen.
Koenraad Tinel (1934) werd, 150 jaar na de geboorte van Mann, getroffen door de hedendaagse echo’s van diens verhaal en puurt er, in nauwe samenwerking met vertaalster Els Snick, een zinderend verbeelde waarschuwing uit.
Het boek wordt op 22 juni voorgesteld tijdens BarBóék in M en u kan daarbij zijn!
Boekvoorstelling Mario en de Magiër door Koenraad Tinel Barbóék in M, Leopold Vanderkelenstraat 28, Leuven
22 juni 2025, 11.30u - 13u inschrijven via info@barboekinm.be
HAYAO MIYAZAKI'S DREAMS
BY LA CHAPELLE SAUVAGE
21 juni 2025
BERGSINGELKERK, ROTTERDAM
Op 21 juni om 20.00u zal een bijzonder concert plaatsvinden in de sfeervolle Bergsingelkerk in Rotterdam. «Howl’s Moving Castle», «Nausicaä of the Valley of the Wind», «Spirited Away» en «My Neighbor Totoro» — U hoort iconische soundtracks uit wereldberoemde tekenfilms van het grootste Japanse creative duo Hayao Miyazaki en Joe Hisaishi. Duik in de wereld van deze fantastische muziek met een kleurrijke en gepassioneerde uitvoering door het hedendaagse La Chapelle Sauvage. Plezier voor het hele gezin gegarandeerd!
Gedurende zijn lange carrière schreef Hisaishi de meest diverse muziek voor film, anime, computerspellen, televisie en reclamespots. Hij componeerde ook de muziek voor de Paralympische Spelen van 1998 in Nagano. Zijn bekendste composities zijn die voor de cultfilms van Takeshi Kitano en uiteraard de tekenfilms van Hayao Miyazaki.
Hisaishi en Miyazaki zijn een «match made in heaven», een unie van even briljante makers. We zullen het nooit zeker weten: Werden Miyazaki's films briljant dankzij de muziek van Hisaishi of was het omgekeerd?
Dutch Comic Con
20, 21 en 22 juni 2025
Jaarbeurs Utrecht
Met ruim 55.000 bezoekers per editie is Heroes Dutch Comic Con de grootste comic con in Nederland. Tijdens dit evenement komen allerlei soorten fandoms samen en kunnen mensen hun passie delen met andere liefhebbers. Aangezien er zoveel fandoms zijn, biedt Heroes Dutch Comic Con een gevarieerd programma aan op het gebied films, series, strips, Cosplay, games, superhelden, fantasy / science fiction en anime.
Er is zoveel te zien, te doen en te beleven! Laat je verrassen door ons programma of maak er zelf deel van uit door in cosplay outfit te komen. Kruip in de huid van je favoriete personage en transformeer jezelf. Ben je geen type voor cosplay? Geen zorgen, geniet dan gewoon van alle andere bezoekers die indrukwekkende outfits dragen. Cosplay is een van de belangrijkste elementen van Heroes Dutch Comic Con en is dé schakel tussen vele fandoms en activiteiten op onze show. Heroes Dutch Comic Con heeft echter veel meer te bieden dan alleen cosplay.
Tijdens dit evenement vol met entertainment kun je speciale gasten ontmoeten uit films en series, allerlei soorten merchandise shoppen op de grootste “geeky” markt van het land, verschillende games spelen, genieten van diverse panels door speciale gasten uit de stripindustrie en nog veel meer! Heroes Dutch Comic Con is iets wat je echt zelf moet ervaren. De unieke en geweldige sfeer zorgt ervoor dat je meteen verslaafd raakt.
Volg hun sociale kanalen voor al het laatste nieuws.
Eppo Stripdag
Zaterdag 14 juni 2025
Van 10.00 tot 16.00 uur
De Bussel & Theek 5, Oosterhout
Op zaterdag 14 juni organiseert Eppo Stripblad de tweede Eppo Stripdag in Theater De Bussel en Bibliotheek Theek 5 in Oosterhout. Een gezellige dag met boekpresentaties, veel signerende stripmakers, aanbiedingen en een kleine stripmarkt.
Naast Uitgeverij L en Eppo Stripblad vind je op de stripmarkt o.a. Uitgeverij Xtra, Uitgeverij Saga, Uitgeverij Arboris, Alex van der Steen, Het Stripschap, DinieZ, Friends II Hold On, Uitgeverij Silvester, De bezeten bezitter, Uitgeverij Arcadia, MoCA, Paul Botterman en Dick Heins met zijn puzzels voor Studio Jan van Haasteren.
De tweede Eppo Stripdag staat in het teken van Douwe Dabbert die daar zijn vijftigste verjaardag viert met een nieuw album vol met korte avonturen door diverse stripmakers. Daarnaast worden de volgende boeken gepresenteerd: Storm integraal deel 3, De avonturen van Hel – Het verloren goud van Troje en de luxe editie van January Jones – De schedel van sultan Mkwawa. De makers van deze albums zijn aanwezig om jouw aankoop van een handtekening te voorzien.
De toegang is gratis, maar het wordt wel op prijs gesteld als je je komst aankondigt met een mail naar: contact@uitgeverijL.nl
Cowboy Henk is terug!
De trouwe lezer van de Eppo Update, wij rekenen jou daar inderdaad bij, weet al dat wij het stripnieuws goed opvolgen. Regelmatig eindigen wij een nieuwsitem met de bekende quote ‘wordt vervolgd’.
Zoals de soap rond de groene buste van stripfiguur Cowboy Henk van Herr Seeledie op een Kortrijkse rotonde stond, maar dat eind vorig jaar werd weggehaald. Niet uit kwade wil, wel omdat de constructie in buxus zijn beste tijd had gehad en niet meer te herstellen was.
Maar nu staat er dus een nieuw beeld op de rotonde, eentje van zes meter hoog en in kleur. Correctie: het beeld is 6,2 meter hoog en weegt zowat 1 ton. Juist is juist. Een huzarenstukje van beeldhouwer Viktor Van den Braembussche en dat vindt Herr Seele ook: “Ik mag wel zeggen dat het een hele eer is voor de makers, Kamagurka en mezelf, dat we zo'n beeld hebben."
Bron: Eppo Stripblad emailnieuwsbrief.
Aanmelden voor de Eppo Nieuwsbrief kan hier.
Extra editie
Stripdagen Haarlem
24 en 25 mei 2025
Dit jaar houden we een extra editie van de Stripdagen op 24 en 25 mei. Het thema van deze extra editie is 80 jaar vrijheid!
Net als in 2024 zal een belangrijk deel van het festival in de Koepel plaatsvinden. Hier wordt opnieuw de grote stripboekenbeurs gehouden, waarbij de makers van het beeldverhaal centraal staan. Ook in het centrum van de stad worden activiteiten gepland.
Daarnaast is er in de Koepel een kinderprogramma en een programma rondom graphic journalism. Dit laatste programma staat onder leiding van Eva Hilhorst, tekenend journalist en hoofdredacteur van Drawing the Times, een internationaal platform voor getekende journalistiek. Zij werkt voor dit programma op de Stripdagen samen met de Cultuurkoepel.
Tevens zal er in de koepel een expositie zijn van verschillende makers van het boek Het onvoorstelbare Verbeeld. De verhalen in dit aangrijpende boek tonen vele manieren om de lezer te laten zien wat er allemaal aan de hand was ten tijde van de tweede wereldoorlog. Deze expositie is in samenwerking met Herinneringscentrum Westerbork.
In aanloop naar de Stripdagen Haarlem willen we op meerdere plaatsen in de binnenstad en rondom de Koepel ca. 10 tot 15 tekenaars /illustratoren / street artists de gelegenheid geven live hun tekeningen vorm te gaan geven. Het thema daarbij is niet alleen gebaseerd op de 80 jaar vrijheid die er is ontstaan na de bevrijding in 1945. Tevens willen we aandacht gaan bieden voor de vrijheid en ontwikkelingen op het gebied van mensen-, vrouwen-, kinder- en genderrechten. Een ambitieus programma, waar we ons vol voor gaan inzetten!
Stichting Beeldverhaal Nederland, organisator van Stripdagen Haarlem, heeft de data voor het festival in 2026 ook vastgelegd op 29 tot en met 31 mei. Die data kunnen alvast in de agenda worden gezet!
Voor informatie kunt u contact opnemen met Mark Marijnen, voorzitter van stichting Beeldverhaal Nederland, de stichting die de Stripdagen Haarlem organiseert: Mark.marijnen@stichtingbeeldverhaal.nl
10 mei 2025:
Stripgids Salon met Rudi Vranckx en Caryl Strzelecki In het vernielde Mosul in Irak wordt muziek gemaakt op het puin. Op het strand van Lampedusa liggen driehonderdzestig anonieme lijkzakken.
Oorlogsjournalisten brengen de chaos en het geweld van de Arabische Lente in beeld.
Rudi Vranckx was jarenlang een van de ‘gieren’ die verhalen puurde uit ontwrichtende tijdsopnames uit onze recente geschiedenis. Hij bracht zijn ontmoetingen en ervaringen in beeld in samenwerking met illustrator Caryl Strzelecki, die met hem drie graphic novels
publiceerde: De gierenclub (De Bezige Bij), Verloren (Lannoo) en Imagine Mosul (De Eenhoorn).
Hoe verbeeld je het onverbeeldbare? Welke beelden maken woorden overbodig? En helpen nuchtere observaties om diepere emoties te verwerken?
Op zaterdagavond 10 mei nestelen Rudi Vranckx en Caryl Strzelecki zich in de zetel bij moderator en collega-journalist Marjan Temmerman voor een beklijvend tweegesprek over hun ervaringen, inspiratie en samenwerking.
Dit Stripgids Salon, in samenwerking met Bibliotheek Turnhout, kadert in de expo ‘De realiteit verstript’ die van 10 mei tot 20 juli 2025 te zien is in de Luifelzaal van de Warande. Aansluitend op het Salon, omstreeks 20.30u, vindt de vernissage plaats.
STRIPGIDS SALON
zaterdag 10 mei 2025, 19.30u
Tuinzaal De Warande
Warandestraat 42, Turnhout
(aansluitend vernissage expo + receptie) Tickets: 7 euro (5 euro voor -26j, 1 euro voor UiTpas met kansentarief)
Bron: Stripgids emailnieuwsbrief.
Beeldmakers #1 en
kick off Stripdagen
5 mei 2025 in Hal West Amsterdam
Het programma van de eerste editie van 'Beeldmakers', waar tevens de kick off van de Stripdagen plaats zal vinden, is rond. De grote lijnen zijn opgenomen in de fraaie flyer die we in dit bericht tonen.
Wat er niet staat, maar wat zeker ook de moeite van het vermelden waard is: Die middag wordt ook het door Jopen speciaal voor de Stripdagen gebrouwen bier geïntroduceerd: Het Bevrijdingsblond! Extra aanleiding om bij de opening aanwezig te zijn!
Strips op de Markt
Zondag 4 mei 2025
09:30 - 16:30 uur, Gouda
Strips op de Markt is het leukste, jaarlijkse stripfestival van Gouda en de regio! Elke eerste zondag in mei speelt het zich af in het historische hart van Gouda, in en rond het eeuwenoude stadhuis. Het festival is al meer dan 15 jaar gratis toegankelijk voor iedereen: van verwoed verzamelaar of stripliefhebber tot winkelend publiek.
Wat is er te zien en te doen?
Kom langs op de stripbeurs met tientallen kramen en maak je verzameling compleet. Je vindt er alle genres: van Europese strips en graphic novels tot manga en Amerikaanse comics. Nieuw en tweedehands.
Ontmoet jouw favoriete tekenaar en laat je album van een mooie tekening voorzien. Jaarlijks zijn er speciale beursedities te koop en kun je meebieden op de stripveiling, voor zeldzame en gewilde items. Uiteraard is er elk jaar ook een nieuwe versie van het Gouds Stripbier te koop, met een uniek etiket, getekend door de hoofdgast van het evenement Theo van den Boogaard.
22 maart 2025:
Vertoning Cartoon Circus bij Cinematek, Brussel Op zaterdag 22 maart wordt in Cinematek (Brussel) Cartoon Circus vertoond, een Belgische documentaire over de subversieve wereld van underground strips en cartoons in de vroege jaren 1970.
Een deel van de film werd gedraaid in de kantoren van het Franse satirische maandblad Hara-Kiri, een voorloper van Charlie Hebdo, dat zichzelf een "journal bête et méchant" noemde, een "domme, smerige krant".
Cartoon Circus (NL/FR ondertiteld)
Cinematek, Baron Horta 9, Brussel
za 22 maart 2025, 17u
6 euro
Bron: Stripgids emailnieuwsbrief.
Intekenen voor mogelijke integrale Frank Cappa bij Dark Dragon Books
Dark Dragon Books zou nog eens graag een integrale uitgeven en meteen daarbij een in vertaling onvolledige reeks alsnog voltooien. De uitgeverij liet zijn oog vallen op Frank Cappa van de Spaanse stripmaker Manfred Sommer (1933-2007), die zichtbaar onder invloed stond van Milton Caniff en Hugo Pratt.
Deze avonturenreeks over een oorlogsjournalist verscheen in het Nederlands in het stripmaandblad Titanic. In de collectie Titanic reeks verschenen de delen 2, 3 en 4 in 1987 en 1988 nadat Arboris deel 4 in 1983 al had uitgegeven in de collectie Stripselektie. Dat was toen dus eigenlijk al een soepje. De delen 5 en 6 verschenen daarna niet meer in vertaling.
Dark Dragon Books wil alle verhalen in één enkele integrale van 366 pagina's met heel veel bonusmateriaal bundelen. En dat geheel zou ook nog eens passen in een verzamelcassette. De verkoopprijs bedraagt 99,95 euro. Maar deze publicatie wordt enkel een zekerheid als er genoeg vooruitbestellingen via stripspeciaalzaken genoteerd raken. Jouw interesse/bestelling kun je aan ons doorgeven in de winkel of via mail.
Deze vooruitbestellingen gelden tot 30 april 2025. Na deze datum stijgt de prijs naar 120 euro. De verwachte publicatiedatum ligt in december 2025. In mei weten we of dit plan doorgaat of niet.
Terugkijkoptie Kunsthal LIVE Artist Talk Aimée de Jongh 24 november 2024, Rotterdam [ENGELS]
Op zondag 24 november gaf de Nederlandse graphic novel auteur Aimée de Jongh ter gelegenheid van de tentoonstelling StoryLines een Artist Talk in Kunsthal Rotterdam. StoryLines biedt een overzicht van haar werk, met schetsen, originele tekeningen, digitale 2D-animaties en haar journalistieke werk uit vluchtelingenkampen. Ook haar stripbewerking van Lord of the Flies is te zien. De Jongh behoort tot de grootste talenten van de internationale stripwereld.
On Sunday 24 November, Dutch graphic novel author Aimée de Jongh gave an Artist Talk at Kunsthal Rotterdam on the ocassion of her exhibition StoryLines. StoryLines offers an overview of her work, including sketches, original drawings, digital 2D animations, and her journalistic work from refugee camps. Her recent comic adaptation of Lord of the Flies is also featured. De Jongh is considered one of the leading talents in the international comic world.
Expositie
Aimée de Jongh
Storylines
5 oktober 2024 - 2 februari 2025 KUNSTHAL, Rotterdam
Theatercollege
De Lijn van Robert van der Kroft De tekenaar van Sjors en Sjimmie
verklapt zijn geheimen
Meer dan 6 miljoen keer gingen zijn strips over de toonbank en dan is het doorgeven naar de volgende generatie(s) nog niet meegerekend. Rotterdammer Robert van der Kroft is al meer dan 50 jaar striptekenaar van beroep, tekende voor Disney in de Donald Duck, maar is vooral bekend van zijn schepping Claire en van het duo Sjors en Sjimmie, die hij al snel in twee multiculturele hiphoppers veranderde.
Robert verlaat nu even zijn tekentafel en komt naar Walhalla voor een onthullend theatercollege over de ontwikkeling van de strip van begin vorige eeuw tot vandaag, en in het bijzonder natuurlijk zijn eigen ervaringen van de afgelopen 50 jaar.
Van de traditionele striptekening tot manga én games (want die keken de kunst af van de good old striptekenaars), alles komt voorbij in het verhaal van Robert.
Hij geeft je een bijzonder kijkje achter de schermen vol waardevolle stripinformatie en onverwachte weetjes. Extra speciaal: iedere bezoeker ontvangt een exclusief mini-stripboekje. En natuurlijk kun je zelf ook nog wat tekenen.
Hans Kresse expo tot 27 april 2025 Museum Veluwezoom / Kasteel Doorwerth Fonteinallee 2b,
6865 ND Doorwerth
Nog tot 27 april 2025 kan je de expo ‘Kunst van Kresse’ bezoeken in museum Veluwezoom in Doorwerth.
Hans Kresse, misschien wel het meest bekend van zijn Eric de Noorman en de Indianenreeks, heeft acht jaar in Doorwerth gewoond. Er wordt niet alleen gefocust op zijn bekendste werk, ook op zijn werk als illustrator voor tal van tijdschriften en boekuitgaven.
Wat het helemaal de moeite waard maakt, is dat je in het museum de vuistdikke biografie Kunst van Kresse kan kopen en dat er tal van workshops en lezingen zullen plaatsvinden.
Bron: Eppo Stripblad emailnieuwsbrief.
Aanmelden voor de Eppo Nieuwsbrief kan hier.
Rihanna wordt Smurfin
Nog iets om naar uit te kijken in het voorjaar van 2025 is de nieuwe Smurfenfilm. Die kreeg de voorlopige naam The Smurfs Movie mee. En ook daar was afgelopen week nieuws over te rapen want de Amerikaanse popster Rihanna – momenteel volop zwanger van haar tweede kindje – heeft aangekondigd dat ze de stem van de Smurfin zal vertolken.
Meer nog, ze zal ook een belangrijke rol krijgen in de productie van de film en enkele nummers leveren. Ze is trouwens niet de eerste bekende popster die de stem van de Smurfin vertolkt. Eerder waren Katy Perry (The Smurfs uit 2011) en Demi Lovato (Smurfs: the lost village) al aan de beurt.
Bron: Eppo Stripblad emailnieuwsbrief
Aanmelden voor de Eppo Nieuwsbrief kan hier.
23e Oost-Nederlandse Stripboekenbeurs 5 april 2025
10:00 - 16:00 uur
Grote of Lubuineskerk, Deventer
Tentoonstelling
Storyworld Spotlight: Indonesië verbeeld door Peter van Dongen
t/m 30 maart 2025
van 10:00 tot 17:00, Groningen Storyworld richt de spotlights op Van Dongens persoonlijke werk over Indonesië, waar een belangrijk deel van zijn familiegeschiedenis ligt.
Peter van Dongen
Storyworld toont je de fascinerende wereld van de stripmaker en illustrator Peter van Dongen. In de Spotlight-expositie zie je onder meer originele strippagina’s en schetsen van zijn stripklassiekers Rampokan en Familieziek. Van Dongens illustraties en aquarellen laten de schoonheid van Indonesië zien.
Tweeluik. Alles lijkt kalm aan de Bretonse kust, maar Arthur en zijn vader geloven dat ze op de frontlijn leven van de onverbiddelijke oorlog tussen Goed en Kwaad; dat hun gezin wordt begluurd door vermomde vijanden, terwijl mysterieuze medestanders hen gecodeerde boodschappen sturen. Arthur en zijn vader bouwen hun huis om tot een versterkte bunker en vormen hun lichaam en geest in de vaardigheden van het ondergronds verzet. Wanneer zijn vader niet thuiskomt van een geheime vergadering, schiet de tienjarige Arthur in actie.
Hardcover € 39,00
23 maart 2025:
Gesprek met Brecht Evens
in Museum M, Leuven U weet intussen natuurlijk dat Brecht Evens met De Bondgenoten genomineerd is voor de Boon Literatuurprijs 2025. Naast de juryprijzen worden er ook publieksprijzen uitgereikt. U kunt via deze link nog altijd stemmen voor Brecht, als u dat nog niet gedaan zou hebben.
Op zondag 23 maart, twee dagen voor de Boon voor literatuur wordt uitgereikt, komt genomineerde Brecht Evens naar Museum M voor een gesprek over De Bondgenoten. Een uniek moment om de eerste stripmaker op de shortlist van de Boon aan het woord te horen over zijn volstrekt unieke oeuvre.
Of Brecht Evens met de Boon voor literatuur aan de haal zal gaan, wordt bekendgemaakt op 25 maart. In Museum M raakt u daarvan zeker al overtuigd.
Brecht Evens @ Museum M
Museum M, Vanderkelenstraat 28, Leuven
zo 23 maart 2025, 11.30u - 13u
Reserveer je gratis zitje via info@barboekinm.be
Bron: Stripgids emailnieuwsbrief.
- Januari 2025 -
Stripgids Academie 2025:
schrijf je nu in!
De docenten denken al grondig na over hun opdracht. De Academie van Turnhout creëert alvast een geweldig atelier voor de lessen. En bij Rock Paper Pencil werden er al twee extra inktkleuren besteld voor de riso-sessies.Het kan niet anders of Stripgids Academie 2025 komt eraan: een unieke kans om je technieken bij te schaven en te leren van mensen uit het stripvak.
Een reeks van 10 lessen tussen 1 maart en 24 mei in Turnhout. De docenten luisteren naar ronkende namen als Michaël Olbrechts (met Galapagos o.a. genomineerd voor de longlist van de Boonprijs 2024), Jan Vriends (winnaar Willy Vandersteenprijs met De Kosmonaut), Kim Duchateau (cartoonist, podiumbeest en geestelijke vader van zowel Esther Verkest als Aldegonne). Voor de coördinatie én evaluatie staat Johan Stuyck garant.
Voor meer informatie kun je terecht op de link hieronder. Inschrijven kan ook via daar, maar wees er snel bij want het aantal plaatsen is beperkt!
Exposition :
Loustal à 120 km/h,
les Alpes au fil de l'autoroute
Du 18 décembre 2024 10h00
au 23 mars 2025 18h00
Découvrez la nouvelle exposition temporaire du musée des Beaux-Arts de Chambéry ! Un regard croisé sur les collections de paysages régionaux du musée, et le travail artistique réalisé par Loustal pour les sociétés d'autoroute rhônalpines.
Illustrateur, peintre, auteur de bandes-dessinées et de carnets de voyages, Jacques de Loustal a reçu une commande des sociétés APRR, AREA et ATMB pour la réalisation de panneaux touristiques et culturels sur les autoroutes des deux Savoies, d’Isère, de la Drôme et de l’Ain.
Destinées à être vues à grande vitesse, ces illustrations sont bien plus faciles à saisir du regard qu’à concevoir du fait de nombreuses contraintes techniques : format vertical, camaïeu de brun et de blanc, simplification des motifs, sujets imposés. Et pourtant, Loustal a su y imprimer son style par la virtuosité de son trait. Cette nouvelle exposition, réalisée en partenariat avec la fondation Glénat, sera également l’occasion de revenir sur la fabrique du paysage dans les Alpes, ou comment les artistes se sont appropriés l’image des montagnes et de leurs habitants, du XVIIIe siècle jusqu’à l’ère des autoroutes.
Heroes made in Asia
15 en 16 maart 2025
Jaarbeurs Utrecht
Heroes Made in Asia is the place where fans come together to share their passion for the Asian pop culture, such as manga, anime, Asian food, Cosplay and gaming. Come to Heroes Made in Asia and travel to the other side of the world for a day or an entire weekend full of Asian pop culture.
The largest official Western exhibition celebrating 50 years of art by the visionary master from Shizuoka.
Over 130 works from his Tokyo studios will tell the story of animation and entertainment worldwide.
From Tatsunoko to Final Fantasy, to Vogue; a journey made of pure visual and narrative art that brings different generations in one place.
A scenographic set-up in four sections, enriched by objects and films, will take you on a discovery of techniques, visions, forms and iconic works that are imprinted in the collective imagination.
Joost Swarte
Sleutelmomenten
Joost Swarte, Ward Wijndelts
Een biografie in sleutelmomenten.
Ward Wijndelts (1975) was redacteur bij NRC, hoofdredacteur van Vrij Nederland en oprichter van literair striptijdschrift Eisner. Zijn favoriere werk van Joost Swarte is de poster voor het Franse muziekfestival Rencontres Trans Musicals, die zijn hele jeugd in de woonkamer hing en daardoor in zijn geheugen geëtst is.
Joost Swarte (1947) is een internationaal vermaard tekenaar en grafisch ontwerper. In zijn heldere, onmiskenbare stijl ontwierp hij vele omslagen voor het legendarische Amerikaanse tijdschrift The New Yorker en het rebelse Vlaamse blad Humo. Maar ook werd hij ambassadeur van zijn vakgebied (de Haarlemse Stripdagen), uitgever (Oog & Blik), architect (Toneelschuur Haarlem) en ontwerper van glas-in-loodramen (het Gerechtshof in Arnhem) – om maar een aantal hoogtepunten te noemen.
€ 24,99
Ernest van der Kwast ontmoet Joost Swarte
Dinsdag 11 maart, 20.15 uur
Torenzaal van Villa Augustus, Oranjelaan 7, Dordrecht
Toegang: € 15,00
De gebeurtenissen die leidden naar de methode-Swarte.
Joost Swarte is een internationaal vermaard tekenaar en grafisch ontwerper. In zijn heldere, onmiskenbare stijl ontwierp hij vele omslagen voor het legendarische Amerikaanse tijdschrift The New Yorker en het rebelse Vlaamse blad Humo. Maar ook werd hij ambassadeur van zijn vakgebied (de Haarlemse Stripdagen), uitgever (Oog & Blik), architect (Toneelschuur Haarlem) en ontwerper van glas-in-loodramen (het Gerechtshof in Arnhem) – om maar een aantal hoogtepunten te noemen.
Het succes van Joost Swarte was onmogelijk geweest zonder zijn grote talent. Maar wat waren de beslissende momenten die de loop van zijn leven bepaalden? Journalist Ward Wijndelts doet in het boek ‘Sleutelmomenten’ (2024) een poging dat te reconstrueren. Hij sprak urenlang met Joost Swarte en andere bepalende figuren in diens leven, keerde lades om met jeugdtekeningen en nooit gepubliceerde schetsen, op zoek naar de gebeurtenissen die leidden naar de methode-Swarte.
Schrijver en presentator Ernest van der Kwast, bekend om zijn brede interesse en geestdriftige interviewstijl, gaat tijdens deze Ontmoeting in gesprek met Joost Swarte.
In memoriam
David Lynch (78)
De 16 januari 2025 overleden Amerikaanse filmmaker David Lynch mist op enkele dagen na zijn negenenzeventigste verjaardag. Hij werd op 20 januari 1946 geboren. Hij regisseerde zichzelf vanaf 1976 de filmgeschiedenis in met een niet zo uitgebreid, maar wel indrukwekkend palmares waarop Eraserhead, The Elephant Man, Dune, Blue Velvet, Wild at Heart, Lost Highway, The Straight Story, Mulholland Drive en Inland Empire prijken. Ook met de tv-reeks Twin Peaks (1990-1991) maakte hij furore.
Lynch maakte in augustus 2024 bekend dat hij aan een longemfyseem leed, te wijten aan jarenlang roken. Hij kon zijn huis niet meer uit. Vanwege de recente bosbranden in Los Angeles moest hij geëvacueerd worden waarna zijn gezondheid zienderogen achteruitging tot het hem het leven kostte.
De filmmaker legde zich ook toe op muziek, het ontwerpen van meubels en het tekenen van een strip. Tussen 1983 en 1992 schreef en tekende hij de wekelijks verschijnende stripreeks The Angriest Dog in the World. De minimalistische stroken verschenen in enkele alternatieve kranten in grote Amerikaanse steden, waaronder LA Reader. Elke strook, weke na week, bestaat telkens uit steeds dezelfde prenten en dezelfde inleiding over een hond die niet kan bewegen, eten en slapen. In elke daaropvolgende prent wijzigde de tekst, week na week. Een selectie van deze strips verscheen in de anthology Cheval Noir nummer 20 bij Dark Horse. De stripreeks had hij oorspronkelijk in 1973 bedacht in een periode waarin hij enorm veel woede voelde.
Overzichtsexpo
Milan Hulsing in 38CC (Delft) tot 9 februari 2025
Een kleiende ambtenaar in Egypte, een Hongaarse smokkelaar in de Caraïben, twee meisjes die pulpboekjes verzamelen in Pakistan, een schakende Turkse kolonel op Duivelseiland, allemaal komen ze voor in de beeldverhalen van de Delftse tekenaar Milan Hulsing.
De solotentoonstelling Voetsporen in 38CC neemt de bezoeker mee in zijn veelkleurige, fantasierijke wereld. Zijn magistraal getekende verhalen kenmerken zich naast de kleurrijke personages ook door de bijzondere locaties, die niet alleen als achtergrond dienen, maar vaak ook een interessante sociaal psychologische context vormen. Hulsings langdurig verblijf in het buitenland is hierbij zeker van invloed.
Voor zijn nieuwste boek Voetsporen dat in 38CC gepresenteerd zal worden, put hij uit herinneringen aan het Tsjechië, waar hij de zomers van zijn jeugd doorbracht. Het boek bevat een vijftal door hem bewerkte en getekende verhalen van de Tsjechische auteur Karel ?apek.
VOETSPOREN, Milan Hulsing 38CC, Papenstraat 5, 2611JB, Delft
nog tot 9 februari 2025 vrijwillige bijdrage
Bron: Stripgids emailnieuwsbrief.
Stripgids Salon
22 februari 2025 in Turnhout Op zaterdag 22 februari, om 19.30u is de Tuinzaal van de Warande weer de plek om mensen uit de stripsector op een gezellige sofa te laten uithoren over hun leven, werk en toekomstplannen!
Auteurs die de bureaustoel alvast even omruilen voor het comfortabele Stripgids Salon zijn Eva van de Wiele (postdoctoraal onderzoek UGent/UAntwerpen), Mike Beyers (nieuwe scenarist de Kiekeboes), Bart Proost (Kaspar Hauser, Alexander de Grote, en Goya) en Marissa Delbressine (manga Suske en Wiske).
STRIPGIDS SALON
zaterdag 22 februari 2025, 19.30u
Tuinzaal De Warande
Warandestraat 42, Turnhout gratis
Bron: Stripgids emailnieuwsbrief.
Exposition
Blutch
Blotch
16 jan - 15 fev 2025
Galerie Barbier
10 rue Choron
75009 Paris, France
Het was altijd een beetje voorbestemd, toch? Een samenwerking tussen Melkweg en Kaboom was onvermijdelijk. Een grote BOOM schiep de Melkweg, dus laten we zeggen dat de twee een sterke band hebben.
Kaboom is hét jaarlijkse filmfestival voor het nieuwste en het beste op het gebied van animatie, en is een enorme showcase voor de brede waaier die animatiefilm is: van heerlijk bizarre experimentele art-house tot kleurrijke crowdpleasers voor de hele familie. Samen met Kaboom organiseren we maandelijkse anime-avonden in onze Cinema en brengen we weer de beste anime naar het grote doek!
In memoriam
Marc Michetz (73)
Marc Michetz, de striptekenaar die je wellicht het best kent dankzij zijn stripreeks Kogaratsu, is op 9 januari overleden. De op 15 oktober 1951 in Elsene geboren Belg heet eigenlijk Marc Degroide. Hij werd 73 jaar.
Lang voordat manga's in Europa van de grond kwamen, en dan vooral in het Frans, had Michetz al een passie ontwikkeld voor het middeleeuwse Japan en de krijgskunsten en maakte hij van het Rijk van de Rijzende Zon het vaste middelpunt van zijn werk. Hij leerde judo, kendo en iaido en weigerde (net als in The Last Samurai) ooit van zijn zwaard gescheiden te worden, iets waaraan hij zijn collega's in de verhalen van De Mazdabende regelmatig herinnert. In die komische stripreeks van Christian Darasse op scenario van Bernard Hislaire en later Tome delen Darasse, Hislaire en Michetz een tekenstudio boven een Mazdagarage in Elsene, wat ze in werkelijkheid ook deden. De reeks is losjes gebaseerd op waargebeurde anekdotes, hoewel Michetz al na tien maanden de studio verliet. Daarin werd Michetz opgevoerd als een wat nukkige man die gepassioneerd bezig is met zijn vak en in het bijzonder Japanse levensstijlen.
Filmopnames Het Gele Teken
starten in 2025
Het Belgische filmproject rond de Blake en Mortimer-klassieker Het Gele Teken van Edgar P. Jacobs gaat door. In 2025 starten de opnames. Het zal met een budget van 30 miljoen euro de duurste Belgische film aller tijden worden.
De film wordt in het Engels opgenomen als The Yellow M door de Franse regisseur Cédric Nicolas-Troyan. Het scenario is van de Nederlander Jan Kounen en de Canadees Jay Ferguson. Meer info over hen kan je lezen in ons vorige artikel. Namen van acteurs zijn echter nog niet bekend.
Voor deze grootse productie is een compleet nieuw partnerschap gesmeed tussen diverse mastodonten die met veel ambitie nog meer producties aangaan voor zowel films als tv-reeksen.
De ambitie bestaat er vooral in om in België geproduceerde films op het internationale toneel te laten meespelen. Het Tax Shelter-systeem van de Belgische overheid, dat belastingvoordelen biedt tegen specifieke voorwaarden (bijvoorbeeld dat er Belgische firma's, acteurs en locaties gebruikt moeten worden) doet ook zijn deel.
Tijdelijke expositie
Jan Kruis - Tuinles voor sukkels
Jan Kruis Museum
Melkwegje 5, 9441 PH Orvelte, Drenthe Al in 1975 begon Jan Kruis illustraties te maken voor OnzeEigenTuin, een naar eigen zeggen ‘eigenzinnig kwaliteitsblad voor mondige tuiniers. Deskundig geschreven met onderkoelde ironie, licht kritisch, maar waar nodig ook zeer betrokken’. De eerste tekening maakte Jan voor de rubriek “Een nieuwe bladzijde met oude wijsheden.” Zijn volgende bijdragen waren steeds onverminderd grappig en treffend.
Vanaf 1982 werkte Jan samen met Jo Cuijpers aan de vaste rubriek “Tuinles voor sukkels,” waarin de mild kritische tekst van Jo en de sterk ironische tekeningen van Jan een gewaardeerde constante zijn. De twee heren reageerden meer dan 30 jaar in tekst en beeld op elkaars visie, met een tevreden gniffelende lezer als resultaat.
Voor Jan Kruis was het werken aan een ‘Jan-Jo-tje’ steeds een fijne uitdaging: “Het was een hele wonderlijke samenwerking met OnzeEigenTuin. Zelf heb ik niks met plantjes, maar ik kan wel weer aardig tekenen. Vooral de laatste jaren, toen we onze eigen stripfiguren werden, hebben we hieraan met veel plezier gewerkt.”
Het OEThout is een prijs waarmee OnzeEigenTuin bijzondere verdiensten van mensen of zaken waardeert die zich door originaliteit en kwaliteit onderscheiden in de tuinwereld. Op 5 september 2008 kregen beiden voor hun toen al 26-jarige samenwerking zeer verdiend de onderscheiding. Dat was overigens de eerste keer dat ze elkaar in levende lijve ontmoetten.
Het duo ging nog zo’n 5 jaar enthousiast verder totdat Jan eind 2013 zijn laatste bijdrage inleverde.
5 oktober 2024 - 2 februari 2025 KUNSTHAL, Rotterdam Vanaf zaterdag 5 oktober 2024 presenteert Kunsthal Rotterdam een overzichtstentoonstelling van de bekroonde graphic novel auteur, illustrator en animator Aimée de Jongh (1988). Wonend in Rotterdam, behoort De Jongh tot de grootste talenten van de internationale stripwereld. Haar boeken zijn wereldwijd vertaald en gelezen en ze heeft belangrijke prijzen en nominaties gekregen in Japan, de Verenigde Staten, Frankrijk en Nederland. De Jongh confronteert haar lezer met maatschappelijke dilemma’s door thema’s als migratie, geschiedenis en menselijke relaties te verkennen. Ze combineert levendige details van manga met zorgvuldig lijnwerk en de avontuurlijke stijl van de Franco-Belgische strip, waarmee ze moeiteloos schakelt tussen haar verschillende thema's.
De tentoonstelling StoryLines presenteert een ruime selectie uit het werk van De Jongh, met onder meer schetsboekjes en originele tekeningen van haar graphic novels en digitale 2D-animaties, opgebouwd uit duizenden handgetekende frames. Ook zijn meerdere werken te zien rondom het thema migratie, zoals haar journalistieke reportages in vluchtelingenkampen die ze in opdracht van NRC op Lesbos, Griekenland maakte.
Veel aandacht is er voor De Jonghs stripbewerking van het nog altijd actuele 'Lord of the Flies', geschreven in 1954 door Nobelprijswinnaar William Golding.
52e (!) Festival international
de la bande dessinée Angoulême
52e (!) Internationaal stripfestival
van Angoulême, Frankrijk
JANUARY 26 > 29, 2023
Pro Day: January 25
Het Internationaal stripfestival van Angoulême (Frans: Festival international de la bande dessinée d'Angoulême) is een belangrijk jaarlijks stripfestival dat sinds 1974 elk jaar in de maand januari wordt georganiseerd in de Franse stad Angoulême. Het is het grootste Franstalige stripfestival ter wereld[bron?] én het belangrijkste Europese festival. !
Exposition
Milo Manara
Cosi fan tutte
Le metamorfosi d'amore
22.11.24 - 12.01.25 Museo della Figurina
Corso Canalgrande 103, 41121 Modena De expositie bestaat uit schetsen en kostuumstudies van het beroemde lyrische werk in twee bedrijven van Wolfgang Amadeus Mozart, So Fan All, d.w.z. de school van de liefhebbers geschreven tussen 1789 en 1790 en waaruit de expositiecursus zijn titel ontleent.
Het project wordt gecureerd door COMICON, in samenwerking met het Gemeente Theater Pavarotti-Freni in Modena, waar voor de gelegenheid de voorstelling op vrijdag 29 november en in een herhaling op zondag 1 december wordt uitgevoerd.
Toonderdag van uitgeverij Cliché
15 december 2024
Boorstraat 107, 3513 SE Utrecht
Voor velen is de jaarlijkse Toonderdag van uitgeverij Cliché inmiddels een bekend evenement
Het ideale uitje voor de fan van het werk van Marten Toonder, want uitgeverij Cliché biedt een groot scala aan Toonder-uitgaven aan, zowel uit eigen uitgeverij als van andere uitgevers.
Meestal zijn Tim Artz en Henrieke Goorhuis aanwezig om uw aankopen van een fraaie gepersonaliseerde illustratie te voorzien.
Vaak zijn er primeurs te beleven: waarschijnlijk is het nieuwe kerstornament van onze Belgische partner Antiques en Ornaments te verkrijgen: dit keer is professor Prlwytzkofski met zorg vormgegeven.
Nieuw seizoen StripjournaaI
Na de geslaagde crowdfunding voor zijn Stripjournaal kan Robin Vinck weer volop nieuwe afleveringen maken van de podcast.
Een eerste aflevering is ondertussen al ingeblikt en daarin gaat Vinck in gesprek met Hans Matla, welbekend als grootste stripverzamelaar van Nederland die nu echter zijn collectie aan het verkopen is. En of dat het hem pijn doet om zijn 70.000 boeken te verkopen.
Vinck volgt ook nog steeds de actualiteit en belt Aimée de Jongh op om het over het overdonderende succes van haar graphic novel Lord of the flies te hebben.
Bron: Eppo Stripblad emailnieuwsbrief.
Aanmelden voor de Eppo Nieuwsbrief kan hier.
Grote stripveiling
op zaterdag 7 december 2024 IJsselstein
Op 7 december worden via Heritage Auctions Europe en Drouot meer dan duizend stripitems geveild: albums, originelen, beeldjes, memorabilia,... Veel stukken zijn aangeboden door deelnemende stripspeciaalzaken.
Het extra bijzondere is dat een aanzienlijk deel afkomstig is uit de immense collectie van Hans Matla. De Nederlandse verzamelaar en voormalige samensteller van de Stripkatalogus doet via verschillende wegen zijn collectie van de hand, waaronder dus ook via veilingen. Bij deze eerstvolgende veiling zitten originele tekeningen en covers, zeldzame albums, stripbladen, verzamelalbums, opdrachttekeningen en diverse curiosa met een grote aandacht voor de Franco-Belgische geschiedenis, maar ook uit omringende landen waaronder Nederland. Ook hedendaagse tekenaars komen aan bod.
De veiling vindt plaats op zaterdag 7 december vanaf 09.00 uur in het Nederlandse IJsselstein. Er zijn kijkdagen op donderdag 28 tot zaterdag 30 november in Zaventem, Leuvensesteenweg 509. Op donderdag van 10.100 tot 21.00 uur en de daaropvolgende twee dagen telkens van 10.00 tot 16.00 uur.
Meer info, en uiteraard een voorstelling van alle items, kan je terugvinden op ha-europe.com of drouot.com.
Verdwenen Kuifje miljoenen
Een opvallend boek dat in oktober 2023 verschijnt: De verdwenen miljoenen van Kuifje: De geheimen van de erven Hergé van Jean-Pierre Levée.
Ontelbare boeken zijn er ondertussen al verschenen over Kuifje en zijn schepper Hergé. Tot groot genoegen van de erven Hergé die zo de kassa horen rinkelen. Maar of ze met dit boek blij gaan zijn, dat is nog maar de vraag.
Jean-Pierre Levée - overigens een pseudoniem, ’s mans echte naam is niet gekend - pluisde namelijk het beheer van de nalatenschap van Hergé uit en dat bleek niet altijd van een leien dakje te lopen.
Even de promo van de uitgeverij kopiëren: “Dit boek is onthullend, meeslepend en vol verrassende verbanden. Het bevat veel nieuwe details, zoals: Hergé maakte wél een testament, wie was de derde vrouw in het leven van Hergé, hoe veroverde de grillige Nick Rodwell zijn positie, wat leverde de Kuifje-film op, hoe wordt het Hergé-museum alsnog winstgevend gemaakt en wie tekende nu eigenlijk als eerste de Yeti?"
Bron: Eppo Stripblad emailnieuwsbrief
Aanmelden voor de Eppo Nieuwsbrief kan hier.
In memoriam
Kazuo Umezu (88)
Gisteren pas raakte bekend dat de Japanse stripmaker Kazuo Umezu al op 28 oktober is overleden. Hij werd geboren op 3 september 1936 en bereikte de hoge leeftijd van 88 jaar. In juli moest hij nog naar het ziekenhuis nadat hij thuis in elkaar was gezakt. Er werd toen terminale maagkanker vastgesteld. Hij werd in besloten kring begraven. Op die hoge leeftijd was hij nog nieuw werk aan het plannen.
Hij is vooral gekend van zijn vaak gedetailleerde en gruwelijk in beeld gebrachte horrorproductie, wat hem de bijnaam "god van de horrormanga" opleverde en wereldwijde vertalingen. Daarnaast was hij ook muzikant, acteur, regisseur en een populair fenomeen in Japan met zijn typische rood-wit gestreepte T-shirts en een Gwash-handgebaar. In zijn eentje zorgde hij voor een boom aan horrormanga en beïnvloedde daardoor heel wat Japanse tekenaars.
Hij produceerde meer dan twintig stripreeksen. Een van zijn bekendste reeksen is het komische Makoto-chan (1976-1981) waaruit zijn Gwash-handgebaar voortkwam. Rumiko Takahashi was voor deze reeks een tijdlang zijn assistent voordat ze zelf doorbrak met reeksen als Maison Ikkoku en Ranma.
Ook op zijn palmares zijn de metafysische sf-reeks My Name Is Shingo (1982-1986) en The Drifting Classroom. In deze laatste reeks verdwijnt uit het niets een hele school en laat niets anders achter dan een gat in de grond. Terwijl de ouders rouwen en de autoriteiten een onderzoek instellen, zijn de vermiste leerlingen en leraren gestrand in een angstaanjagende woestenij waar ze moeten vechten om te overleven. The Drifting Classroom verscheen in het Japans tussen 1972 en 1974 in elf manga's waaruit een film (1987) en een tv-reeks (2002) vloeiden. Het Amerikaanse Viz Media bundelde de complete reeks in drie dikke delen van elk meer dan 750 pagina's.
In memoriam
Greg Hildebrandt (85)
Op 31 oktober overleed de Amerikaanse illustrator Greg Hildebrandt, op 23 januari 1939 geboren samen met zijn tweelingbroer Tim met wie hij The Brothers Hildebrandt vormde. De tweeling werkte vele jaren aan heel wat beroemd geworden filmposters, illustraties voor comics, kinderboeken, romans, kalenders, advertenties, trading cards (onder andere voor Magic: The Gathering) en diverse meer. Tim overleed al in 2006.
"Greg en Tim Hildebrandt, in de illustratiewereld beter bekend als The Brothers Hildebrandt, begonnen hun carrière in 1959. De broers hebben gewerkt aan documentaires en duizenden illustraties voor tekstboeken, kinderboeken, kalenders, boekomslagen, posters, stripboeken, advertenties, filmposters, productie-ontwerp voor films, verzamelobjecten en ruilkaartspellen.
Ze werden internationaal bekend door de originele Star Wars-filmposter en de 1976, 1977 en 1978 JRR Tolkien Lord of the Rings-kalenders. Al meer dan vijftig jaar krijgen Greg en Tim Hildebrandt erkenning van hun fans in de genres fantasy, sciencefiction, stripkunst, pin-upkunst, westernkunst, religieuze kunst, stripkunst en sequentiele kunst. Ze zijn altijd heel dankbaar geweest voor al hun fans.
The Brothers Hildebrandt hebben gewerkt voor klanten als Marvel Comics, DC Comics, bijna elke uitgeverij van boeken, Franklin Mint, Wizards of the Coast, Batfilms en Lucas Films. In 1999 begon Greg ook met een serie pin-upschilderijen alsof ze uit de jaren 1940-1950 kwamen, die hij American Beauties noemde."
Op maandag 11 november 2024 maken we er een extra feestelijke feestdag van in de Warande in Turnhout tijdens het Rock Paper Pencil Festival. Ook daar heel eminente gasten die we mogen ontvangen, om 14u in de Tuinzaal: Erik de Graaf, Aimée de Jongh, Christina De Witte (Chrostin) én Benjamin Leroy. Het Rock Paper Pencil Festival en het Stripgids Salon zijn gratis, inschrijven is niet nodig.
Heet van de naald: om 13u zal Hanco Kolk voorafgaand aan het Stripgids Salon een lezing geven over de geschiedenis van Batman, naar aanleiding van zijn boek Wat voorafging. Één van de hoofdstukken uit het boek gaat over het DNA van deze vleermuisman. In strakke, vloeiende lijnen en met een stevige dosis humor onderzoekt Hanco Kolk in Wat voorafging de veelal onbekende achtergrond van beroemde namen die in ons collectieve geheugen gegrift staan. Hij reist naar verre oorden en vervlogen tijden voor het antwoord op deze en nog vele andere vragen. Na het Stripgids Salon is Hanco Kolk te vinden op het Rock Paper Pencil Festival voor een signeersessie.
7 december 2024, Hasselt
Op zaterdag 7 december 2024 organiseren we een eerste Stripgids Salon in Bib Hasselt Limburg in nauwe samenwerking met het Jenevermuseum! Om 14u nemen met Michaël Olbrechts, Noël Slangen, Lieze Drees en Fin Ilsebroeck plaats op de sofa om te vertellen over strips, of wat had je gedacht? Een niet te missen editie! Komen luisteren is gratis, maar inschrijven doe je via deze link.
Bron: Stripgids emailnieuwsbrief.
Filmproject
Het Gele Teken
Sinds 1985 zijn er een hoop filmplannen geweest om het avontuur Het Gele Teken van Blake en Mortimer naar de bioscoop over te hevelen. Toen was Edgar P. Jacobs nog zelf betrokken bij een mogelijke verfilming. Het was expliciet zijn verzoek om er een Euraziatische of Aziatische vrouwelijke toets in te brengen. Onder de titel M zou het er daarna meermaals van komen, onder meer met de Chinese actrice Gong Li (Mulan, Het Rode Korenveld, Miami Vice, Hannibal Rising) in de rol van professor Septimus, James Caviezel (The Passion of the Christ, Person of Intrest) als Olrik of Rufus Sewell (The Diplomat, A Knight's Tale, The Holiday, Abraham Lincoln: Vampier Hunter, The Father, Old) als Blake. Recent volgde een nieuwe aankondiging. En dit project lijkt concreter, want de opnames zouden deze herfst moeten starten.
De Belgische filmdistributeur en -producer Belga Films Group zet mee zijn schouders onder een Engelstalige verfilming als The Yellow M. Voor de regie is Fransman Cédric Nicolas-Troyan aangeduid. Nicolas-Troyan verdiende zijn sporen in de filmwereld in het departement visual effects voor films als Assassin(s), Paparazzi, One Hour Photo, The Ring, Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest en Maleficent. Voor zijn werk aan Snow White and the Huntsman kreeg hij een Oscarnominatie. Met The Huntsman: Winter's War en Kate blikte hij zijn eerste films als regisseur in. In het Frans loopt sinds kort de Netflix-reeks Furies. Hij is opgegroeid met de stripreeks.
Nederlander Jan Kounen (Flight of the Storks, Coco Chanel & Igor Stravinsky, maar ook bekend als de regisseur van de geflopte Blueberry-film uit 2004) heeft samen met Jay Ferguson het scenario neergepend. Nicolas-Troyan voerde er bewerkingen op uit. Voor de cast is de Britse Kate Rhodes James (Napoleon, House of the Dragon) verantwoordelijk, maar wie Blake en Mortimer zal spelen is nog niet bekend.
Patrick Vandenbosch, de CEO van Belga Films Group, is enthousiast over het verfilmen van de stripklassieker: "Fans kunnen er zeker van zijn dat The Yellow M een filmisch spektakel wordt, met een slim, onderhoudend en visueel inventief nieuw hoofdstuk dat zeker een breed publiek zal boeien."
Oorspronkelijk liet Jacobs zich zelf nogal nadrukkelijk beïnvloeden door films om Het Gele Teken te creëren. Hij haalde zijn inspiratie uit de film Mad Love uit 1935, op zijn beurt gebaseerd op de roman Les Mains d'Orlac van Maurice Renard. Verschillende stripscènes komen naadloos overeen met scènes uit de film: het treinongeluk, Septimus' hypnotische krachten, momenten van waanzin,... M, een film uit 1931 van de Duitse expressionistische regisseur Fritz Lang ligt ook aan de basis van Het Gele Teken, bijvoorbeeld de scène waarin hoofdrolspeler Peter Lorre een "M" van "Moordenaar" op zijn mantel krijgt gekalkt.
Vanaf 19 oktober 2024
tot en met 20 december 2024 Fabrique des Lumières, Amsterdam
Na het succes van de expositie in Atelier des Lumières in Parijs in 2022, is 'Kuifje, Het Immersive Avontuur' terug om je mee te nemen in de spannende wereld van de beroemde stripheld. De expositie is ontstaan door een samenwerking tussen Culturespaces en Tintinimaginatio en debuteert op 19 oktober 2024 in Amsterdam bij Fabrique des Lumières, met twee gloednieuwe scènes!
De sprong van papier naar digitaal was een natuurlijke ontwikkeling, mogelijk gemaakt door de gezamenlijke expertise van beide partijen. Tintinimaginatio, de exclusieve wereldwijde rechthebbende op de werken van Hergé, is een samenwerking aangegaan met Culturespaces, een pionier in het creëren van unieke immersieve exposities.
De tijdelijke expositie viert Kuifje, de iconische reporter die de wereld rondreist, een cultureel fenomeen al bijna een eeuw lang. Van zijn allereerste avontuur in Kuifje in het land van de Sovjets (1929) tot zijn meest recente stripverhalen, nodigt deze immersieve ervaring bezoekers van alle leeftijden uit om de fantasierijke wereld van Hergé, een van de grootste cartoonisten van de 20e eeuw, te ontdekken of herontdekken.
De expositie brengt de hele cast van geliefde personages tot leven: maak je klaar om Kuifje, Bobbie (Milou), Kapitein Haddock, de Thompson-tweeling, Professor Zonnebloem, Bianca Castafiore en nog veel meer te ontmoeten, inclusief natuurlijk de vreselijke maar onvergetelijke schurken.
Maak deel uit van Kuifjes avonturen in deze tijdelijke expositie en bezoek hem voordat het te laat is.
Gerenommeerde kinderboekenillustrator Benjamin Leroy (De Blauwen Tegen de Rooien, De Zuurtjes, Plasman en Suzie Ruzie) waagt zich voor het eerst aan een graphic novel.
• Een aangrijpend verhaal over vruchtbaarheidsbehandelingen, los gebaseerd op de ervaringen van de auteur, maar ook een ode aan de fantasie en de liefde
• Een bijzondere graphic novel waarin twee verhaallijnen virtuoos in elkaar overlopen, voor elke verhaallijn kiest Leroy een dominante kleur om de afwisseling te benadrukken
• Persaandacht in medische vakpers en vrouwenbladen (BE en NL)
• Aandacht op Freya.nl, de vereniging voor mensen met vruchtbaarheidsproblemen
Ben en Mina zijn al jaren gelukkig samen. Hij is illustrator en zij runt een cadeauwinkel. Ze dromen van een kind. Die droom wordt doorprikt als blijkt dat ze niet vanzelf kinderen kunnen krijgen. Ze starten een vruchtbaarheidstraject dat hun leven op zijn kop zet. Terwijl Mina haar cadeauwinkel uit het oog verliest door de zware behandeling, vlucht Ben in een fantasiewereld van klei. Hoever willen ze gaan om hun kinderwens te vervullen?
Het grootste vrouwentijdschriften van Nederland Linda bracht een groot artikel over ‘Een kind van klei’. Lees het hier.
Mondriaan door Erik de Graaf
in oktober 2024
Erik de Graaf kennen we van zijn albums Scherven, Littekens en de trilogie Verbleekte Herinneringen. In oktober publiceert hij bij Scratch Books Mondriaan: Een Betere Wereld met een portret van de wereldberoemde kunstenaar Piet Mondriaan (1872-1944), afgebakend tot de laatste elf jaar van zijn leven die hem leidde van Parijs naar Londen en zijn beoogde einddoel New York, vluchtend voor het opkomend nazisme in Europa.
"Iedereen kent Piet Mondriaan, de schilder die de wereld in rood, wit, blauwe en gele vlakken verdeelde tussen strakke zwarte lijnen. Maar wie weet dat hij een groot muziekliefhebber was, die danste dat het een lust was en het als zijn plicht zag als kunstenaar om te streven naar evenwicht en harmonie in de kunsten, als blauwdruk voor een betere wereld? Tot op zijn sterfdag zocht Mondriaan naar een manier om licht te brengen in de toenemende duisternis in de wereld en daar zou hij tot op de dag van vandaag voor geprezen moeten worden."
Mondriaan wordt een dikke graphic novel van ongeveer 320 pagina's.
Pretpark gebaseerd op de strip Dragon Ball in Saudi-Arabië
Er komt een pretpark gebaseerd op de strip Dragon Ball in Saudi-Arabië.
Het attractiepark moet zo'n 500.000 vierkante meter groot worden en meer dan dertig attracties gaan de bezoekers entertainen met centraal een gigantische 70 meter hoge rollercoaster in de vorm van Shenron, de iconische draak uit de reeks.
Het park wordt opgedeeld in zeven verschillende zones die ook in de manga aan bod komen. Klinkt geweldig in ieder geval. Wanneer het park opent is niet bekend.
Bron: Eppo Stripblad emailnieuwsbrief.
Aanmelden voor de Eppo Nieuwsbrief kan hier.
50 kaarsjes voor Stripgids,
een heel jaar lang in 2024!
Stripgids is 50 jaar jong en dat zie je. We werden in 1974 met veel liefde voor de strip geboren uit het brein van Jan Smet – van wie we begin dit jaar afscheid moesten nemen. Sindsdien hebben we, naast oneindig veel bladzijden stripnieuws, veel gerealiseerd om het beeldverhaal in al haar facetten bekendheid te geven. En om stripmakers en hun vak in de kijker te zetten en, waar het kan, hen te ondersteunen. Altijd met één doel voor ogen: dat strips gemaakt, gelezen én geapprecieerd (blijven) worden.
We hebben in 2024 enkele bijzonderheden op ons feestmenu: we bundelen de krachten met de cultureel-erfgoedsector waar de Negende Kunst eindelijk een vaste stek verdient (Comics @ the Museum 2 en de expo Off-Comics in Museum Dr. Guislain …), in Brussel en daarbuiten organiseren we netwerkmomenten voor iedereen die actief is in de stripsector.
En begin september vieren we in Turnhout ons jubileum, reiken er de 25ste Bronzen Adhemar uit met expo en galerij en onthullen er ook nog eens een nieuwe grote stripmuur. Meer nieuws daarover vind je in deze maandelijkse nieuwsbrief. En over onze intussen bekende en gewaardeerde Stripgids Salons in Vlaanderen, onze jaarlijkse Willy Vandersteenprijs, het vierde Rock Paper Pencil Festival met veel jong geweld én natuurlijk de twee edities van het Stripgids Magazine, het “mooiste stripblad van Europa”, aldus de Volkskrant. Wij popelen alvast!
Bron: Stripgids emailnieuwsbrief.
Tweede Bloeddorst-bundel
met Martin Koolhoven
20 oktober 2024
Drieëndertig stripmakers uit Nederland en een enkeling uit Vlaanderen bundelden in 2007 de krachten voor een verzameling korte horrorverhalen die werd uitgegeven door Bee Dee. Onder meer Fred de Heij, Peter Pontiac, Marcel Ruijters, Minck Oosterveer en Kristof Spaey leverden onder leiding van initiatiefnemer Menno Kooistra een bijdrage. In oktober 2025 volgt er een tweede deel waarvoor momenteel een crowdfundcampagne loopt.
Menno Kooistra staat opnieuw aan de basis, samen met Maarten Janssens en de Nederlandse filmmaker én stripliefhebber Martin Koolhoven (Brimstone, Oorlogswinter, De Kijk van Koolhoven). Koolhoven is mee aan boord omdat er voor de tweede bundel film als thema is gekozen. De volgende auteurs hebben al hun medewerking beloofd als de crowdfunding een succes wordt: Alice Kok, Edwin Hagendoorn, Erik Kriek, Erik Wielaert, Fred de Heij, Jasper Rietman, Bobby de Groot, Maarten Gerritsen, Menno Wittebroo, Milan Hulsing, Romano Molenaar, Serge Baeken, Sterric en Thé Tjong-Khing. Er zijn ook bijdrages te verwachten van Koolhoven en zijn collega-filmmakers Ate de Jong, Bodil Matheeuwsen en Nina Noël Raaijmakers.
In memoriam
Pierre Christin (86)
Op 3 oktober 2024 is scenarist Pierre Christin overleden. Hij werd op 27 juli 1938 geboren en bereikte de leeftijd van 86 jaar.
Hij zal het meest herinnerd worden door Ravian, die hij met tekenaar Jean-Claude Mézières naar de hoogste regionen van het sf-genre stuwde. Hij was tevens de scenarist van heel wat memorabele auteursverhalen. Hij werkte ook samen met Jean Giraud, Jacques Tardi, François Boucq en vooral Enki Bilal, voor wie hij een tiental albums heeft geschreven. De Jacht in de reeks Er Was Eens 'n Voorbijganger geldt als een stripklassieker. Met Bilal werkte hij ook het scenario voor diens film Bunker Palace Hotel (1989) uit.
Hieronder, op de pagina van Stripspeciaalzaak, lees je in veel weetjes en anekdotes in een portret van Christin.
Wisseltentoonstelling
Peter van Straaten
28 mei - 1 december 2024, Nederlands Drukkerijmuseum Leeuwerik 8, Etten-Leur Tot en met 1 december 2024 is in het Nederlands Drukkerijmuseum in Etten-Leur een wisseltentoonstelling van Peter van Straaten te zien.
Zijn werk is geliefd en veelomvattend: van politieke prenten, cartoons en strips, toneelstukken, erotische tekeningen tot vele bundels met proza.
De carrière van Peter van Straaten beslaat meer dan een halve eeuw, waarin hij duizenden tekeningen maakte voor landelijke- en regionale dagbladen, weekbladen en boeken, alsook theater- en filmaffiches.
Zijn werk is vele malen in boekvorm verschenen en jaarlijks, sinds 1994 tot heden, worden zijn tekeningen gebundeld in Peter’s Zeurkalender.
Het werk van Peter van Straaten werd veelvuldig bekroond. Hij ontving onder meer de Gouden Ganzenveer in 2006 en in 2010 werd hem de Jacobus van Looy-prijs toegekend, een prijs voor dubbeltalenten. Peter won vijf keer de Inktspotprijs, de laatste keer in 2016.
Het Nederlands Drukkerij Museum is te vinden aan de Leeuwerik 8 in Etten-Leur. Het museum is geopend op dinsdag- t/m vrijdagmiddag van 13:00-16:30 uur.
Comeback van de toren op
de backcover van Suske en Wiske albums
Sinds de Suske en Wiske-reeks in 2007 een andere lay-out kreeg is de iconische toren, waarop Jerom alle andere hoofdrolspelers op een arm omhoog heft, verdwenen. Net als de kenmerkende rode kleur overigens, maar daar willen we het nu niet over hebben.
Wel over die toren want - zoals de titel van dit bericht al een beetje verraadt - die maakt dus een comeback en dat in het nieuwste album De keizerkop, het alweer 374ste nummer uit de reeks die Vandersteen ooit startte. Een verandering echter, de toren zal bij elk nieuw verhaal een verandering ondergaan die passend is bij het avontuur.
Bron: Eppo Stripblad emailnieuwsbrief.
Aanmelden voor de Eppo Nieuwsbrief kan hier.
In memoraim
René Uilenbroek (63)
Afgelopen zondag 27 oktober is de Nederlandse stripmaker René Uilenbroek overleden. Hij was al een tijdje ziek, maar overleed na een tragische val in zijn woning in Breda. Hij werd op 19 juni 1961 geboren en bereikt de leeftijd van 63 jaar.
Op zijn tekentafel lag nog een nieuwe tekening voor Eppo klaar. Volgende week verschijnt zijn laatste strip in het stripblad waarvoor hij Soeperman, een parodie op Superman met scenarist Willem Ritstier, een tijdlang Eppo zelf heeft getekend. Hetzelfde duo creëerde voor Suske en Wiske Weekblad de gagstrip Stanley. Tussen 2003 en 2009 bundelde Boumaar de gags in drie albums.
René Uilenbroek had een geheel eigen stijl waarin slapstick voorop stond. In zijn strips speelden zich naast het hoofdverhaal van alles af in de achtergronden.
René signeerde vorige maand nog op Stripfestival Breda in het Chassé-theater zijn albums van Soeperman. Dat was de laatste keer dat hij zijn fans ontmoette.
Exposition
Loustal au Ministère des
Finances à Bercy
Du 12 Novembre au 4 Décembre 2024
139 Rue de Bercy, 75572 Paris,
Cedex 12 supplémentaire:
La place des arts: Adresse 143 rue de Bercy Paris, 75012 France.
Exposition
Andreas
Dessins
Du jeudi 31 octobre 2024
au samedi 23 novembre 2024
Huberty & Breyne
PARIS | MATIGNON
36 avenue Matignon
75008 Paris
Eight diptychs, three themes, sixteen striking images. Andreas is an avid cartoon fan and has been quietly building a magnificent comic-book oeuvre since Rork, his famous protagonist, first appeared in the pages of Tintin magazine in 1978.
For this exhibition, Andreas has abandoned comic strip and created instead large-format images whose size, beauty and power instantly draw the eye. Some of them feature his familiar characters Rork and Deliah, but Andreas has also moved here into unfamiliar territory in creating a breathtaking series of hommages to Batman and – by way of splendid conclusion – a diptych featuring two highly symbolic female figures from Greek mythology – the Gorgon and Pandora.
This exhibition and sale is, in the truest sense, exceptional, since Andreas insists that it is a one-off and that after this series of drawings he will be returning permanently to comic-book creation.
Dutch Comic Con
Wintereditie 2024
23 en 24 november 2024
Jaarbeurs Utrecht
Met ruim 55.000 bezoekers per editie is Heroes Dutch Comic Con de grootste comic con in Nederland. Tijdens dit tweedaagse evenement komen allerlei soorten fandoms samen en kunnen mensen hun passie delen met andere liefhebbers. Aangezien er zoveel fandoms zijn, biedt Heroes Dutch Comic Con een gevarieerd programma aan op het gebied films, series, strips, Cosplay, games, superhelden, fantasy / science fiction en anime.
Er is zoveel te zien, te doen en te beleven! Laat je verrassen door ons programma of maak er zelf deel van uit door in cosplay outfit te komen. Kruip in de huid van je favoriete personage en transformeer jezelf. Ben je geen type voor cosplay? Geen zorgen, geniet dan gewoon van alle andere bezoekers die indrukwekkende outfits dragen. Cosplay is een van de belangrijkste elementen van Heroes Dutch Comic Con en is dé schakel tussen vele fandoms en activiteiten op onze show. Heroes Dutch Comic Con heeft echter veel meer te bieden dan alleen cosplay. Tijdens dit evenement vol met entertainment kun je speciale gasten ontmoeten uit films en series, allerlei soorten merchandise shoppen op de grootste “geeky” markt van het land, verschillende games spelen, genieten van diverse panels door speciale gasten uit de stripindustrie en nog veel meer! Heroes Dutch Comic Con is iets wat je echt zelf moet ervaren. De unieke en geweldige sfeer zorgt ervoor dat je meteen verslaafd raakt.
Volg hun sociale kanalen voor al het laatste nieuws.
ANDERS - volume 1: Onthuld Kristof Spaey en Bart Vaessen
192 pagina’s, 17 x 23,5 cm, softcover
Young adult/humor/mysterie
€ 25,00
ANDERS 1. Onthuld
De eerste Vlaamse young adult superheldenstrip! Lars, Fre, Ella en Alix zijn eerste-jaarsstudenten aan de universiteit.
Ze zitten samen op de peda, een studentenhuisvesting waar ze tot de grootste kneusjes en speciale gevallen behoren. Hun kleine, beschermde wereld zal al snel opgeschrikt worden door de gevaren uit de grotemensenwereld.
Tv -en filmscenarist Bart Vaessen (W817, Quiz Me Quick, Alter Ego) en stripauteur Kristof Spaey (Misschien Nooit Ooit, Fake Vintage Book Covers) brengen met Anders een coming of age-verhaal, verpakt in een vlot verteld mysterie met veel humor en een fantastisch element.
Expo Brecht Evens - Droomjob
zaterdag 7 september 2024
tot maandag 11 november 2024
De warande luifelzaal
Warandestraat 45
2300 Turnhout Brecht Evens is de winnaar van de 25ste Bronzen Adhemar, de belangrijkste prijs die een striptekenaar in Vlaanderen in de wacht kan slepen. De huldiging in de Warande in Turnhout wordt gevolgd door een overzichtstentoonstelling 'Droomjob' met topstukken uit het werk van de kunstenaar-illustrator.
Brecht Evens neemt een bijzondere plaats in binnen de wereld van de illustratie en het stripverhaal. Zijn inventiviteit, aandacht voor detail en kleurbeheersing maken hem tot een bevlogen kunstenaar met een herkenbare stijl, wiens talent de grenzen overschrijdt. Zijn vaak bekroonde werk wordt internationaal erkend en is vertaald in meer dan tien talen. De laureaat van de Bronzen Adhemar 2024 is een auteur die steeds zoekende is, veeleisend is in zijn werk en nooit ophoudt zichzelf heruit te vinden. Hij laat zijn creativiteit de vrije loop om het beeld te laten spreken, nieuwe uitdrukkingsmiddelen tot leven te roepen en ware kunstwerken af te leveren.
De expo 'Droomjob' van Brecht Evens is een initiatief van Stripgids vzw, in samenwerking met het Stripmuseum Brussel en de Warande, en ondersteund door de Stichting Marc Sleen, Literatuur Vlaanderen en Stad Turnhout.
Rock Paper Pencil Festival 2024: toppers en aanstormend talent!
11 november 2024
De Warande, Turnhout
Op 11 november 2024 tovert Rock Paper Pencil de Warande in Turnhout weer om tot een walhalla voor strip- en boardgamesfans. Het gratis festival is toe aan een vierde editie en legt zoals steeds de focus op ontdekken en zelf aan de slag gaan.
Jonge makers en grote namen uit de stripwereld, meer dan 50 boardgames om uit te testen, de kans om je onder te dompelen in roleplaying games of je frustraties van je af te schilderen in een unieke workshop.
Tal van activiteiten, maar wij hebben alvast enkele highlights voor je uitgelicht!
Bron: Stripgids emailnieuwsbrief.
Wat vooraf ging Hanco Kolk
Hardcover € 32,00
Stripsterren Hanco Kolk en Craig Thompson komen naar Turnhout!
Hanco Kolk over het DNA van Batman
13u, Tuinzaal de Warande Hanco Kolk, de man achter Meccano, S1ngle en Gilles de Geus, brengt een lezing over de geschiedenis van Batman naar aanleiding van zijn nieuwe boek Wat voorafging. Eén van de hoofdstukken uit dat boek handelt immers over het DNA van de vleermuisman. Kolk reist naar verre oorden en vervlogen tijden voor het antwoord op uw prangende vragen over de superheld.
Lord of the flies - Heer van de vliegen
Aimée de Jongh
Hardcover € 29,95
Craig Thompson meets Aimée de Jongh
15.30u, Tuinzaal de Warande Op maandag 11 november 2024 komt de wereldberoemde Amerikaanse stripauteur Craig Thompson naar de Warande in Turnhout. Thompson is de man die de wereld ‘Een deken van sneeuw’ schonk, nog steeds geboekstaafd als één van de beste graphic novels ooit. Later verbaasde hij ook de rest van het universum met ‘Habibi’. Tijdens het Rock Paper Pencil Festival zal hij in gesprek gaan met de eveneens wereldvermaarde Aimée de Jongh over zijn nieuwste graphic novel ‘Ginseng Roots’.
Illustratorenmarkt
10u-18u, Inkomhal de Warande en Bib Turnhout Zoals elk jaar geeft Rock Paper Pencil een platform aan jonge illustratoren om hun talent te tonen aan de bezoekers: bekijk en koop hun nieuwste werk of schuif zelf mee aan hun tafel om je eigen creativiteit bot te vieren in een mini-workshop. Maak een collage, druk een linokaart of waag je aan een monotype! En omdat er zo veel talent is, breiden we de illustratorenmarkt dit jaar nog uit naar de bibliotheek van Turnhout. In totaal krijgen zo 40 kunstenaars de kans om je te verbazen.
Dutch Lines
masterclasses - workshops
Frits Jonker Letteraar en typograaf Workshop Handletteren
9 november 2024
CultKitchen, Breda
[UITVERKOCHT]
Leer van letteraar en typograaf Frits Jonker hoe je jouw strips en cartoons handmatig lettert met een eigen passende lettering. Niet alleen in tekstballonnen, ook andere typografie zoals onomatopeeën.
Het letteren van strips gebeurt bijna alleen nog digitaal, maar handmatige typografie is veel levendiger en karakteristieker dan een digitale font. Frits Jonker leert jou graag de ambacht van het mooie vak van letteraar; van het ontwerpen van letters, via spatiëring tot de plaatsing in tekstballonnen.
Naast eigen handschriften, leer je ook het maken van onomatopeeën; woorden die fonetisch een geluid nabootsen. Bijvoorbeeld het geluid van een explosie: Ka-boem!
Na de uitleg van Frits ga je onder zijn professionele begeleiding zelf aan de slag. Je krijgt oefeningen om zelf eigen letterstijlen te ontwerpen, passend bij jouw tekenstijl of project. Na de workshop ben je in staat jouw tekeningen met handmatige lettering een mooie upgrade te geven.
rits Jonker is letteraar en typograaf. Hij is een van de laatste specialisten in Nederland en waarschijnlijk de enige die lettering nog met de hand doet. Sinds de jaren tachtig heeft hij vele strips geletterd zoals Jheronimus van Marcel Ruijters, In The Pines van Erik Kriel en Robert van der Kroft's Claire. Hij ontwerpt onder andere ook kopteksten, geluidseffecten en uithangborden.
Frits maakte ook handgeschreven columns voor Striprofiel, Zone 5300 en nog steeds voor StripNieuws, plus zijn eigen Showcase-fanzine met handgeletterde verkenningen.
De workshop wordt gehouden bij Cultkitchen in hartje Breda, in een prachtig schildersatelier met veel ruimte en natuurlijk licht.
Vanaf station Breda Centraal loop je binnen 5 minuten naar de locatie.
Stripgids Konnekt op Boektopia
Kim Duchateau
Boektopia, zaal 3 (Meeting Center)
zaterdag 26 oktober, 12u-12.45u
gratis
Ooit al een live (én publieke) ontleding meegemaakt van een stripauteur annex cartoonist, muzikant en verhalenverteller?
Tijdens dit literair-wetenschappelijk-existentieel experiment ondergaat Kim Duchateau voor je ogen de helse pijnen van het scalpeermes. Duchateau mag zich onder meer laureaat van de Bronzen Adhemar noemen, de belangrijkste Vlaamse stripprijs.
Zonder genade gaan we op zoek naar de samenstelling van geest en lijf van deze beroemde auteur en bedenker van talloze dagbladverschijnselen (Esther, Madelfried, Aldegonne, Nero enz.).
Tot de vermoedelijke resultaten van deze dissectie behoren 30% verhalen en anekdotes, 40% dadaïsme, 10% horror, 10% erotiek en nog 10% verrassing (een gast? een striptease? een polonaise?). Dus jij dacht Kim Duchateau te kennen? Think again.
Naar aanleiding van Stripgids Magazine #16, waar Kim Duchateau het auteurskatern invult.
Bron: Stripgids emailnieuwsbrief.
ALL CAPS ROTTERDAM
1 – 8 SEPTEMBER ROTTERDAM street art festival met o.a. Mark Bodé (zoon van Vaughn Bodé) ALL CAPS is the premium street art festival of The Netherlands. In recent years we have colored the Feijenoord district with world-quality street art and put the neighborhood on the map as one of the best locations in the city of Rotterdam to experience art. Now in 2024 it is time to realize our cultural and social impact in the Rotterdam Beverwaard district. We are thus taking a new step in our ambition to make a positive contribution to the transformation of South Rotterdam.They can be found painting live from September 1 – 8 in Beverwaard, Rotterdam!
ALL CAPS is about bringing different people together through culture. The streets belong to the people who live and work there, and all people have an equal right to things that are beautiful and make you think.
One of the main goals of ALL CAPS is to make high-quality art accessible. ALL CAPS is an open-air museum without entrance fees or closing times. The focus is on the neighborhood and leaving a positive impact on the living environment. Moreover, the festival is a meeting place for the creative industry and is a platform for inspiration and innovation in the field of street art. Young talent receives extra attention.
Voor alle info en dagelijkse fotoseries tijdens het festival, zie hun site, Instagram of Facebook.
Exhibition | Museum | Conference | Performance
La BD à tous les étages
29 May - 4 Nov 2024
Centre Pompidou
Paris, France
Organized in all the Centre Pompidou spaces in partnership with the Hélène & Édouard Leclerc Fund, “La BD à tous les étages“ ("Comics on Every floor") is an exceptional celebration of the 9th art that explores this form of artistic expression in all its diversity.
With emblematic exhibitions such as “Comics and everyday life“ as early as 1977, “Paper heroes: the complete narratives of the 50s“ in 1988, and “Hergé“ in 2006, the Centre Pompidou has been one of the pioneering institutions that have recognised comics as a major art. True to this legacy of innovation and sharing artistic diversity, “La BD à tous les étages“ provides complete immersion in the multiple worlds of the genre.
Program
29 May - 4 November 2024
« Comics, 1964 - 2024 » | Exhibition, Galerie 2, level 6
« Resonances. Comics in the museum » | Museum display, level 5
« Corto Maltese. A noveslistic life » | Exhibition, Bibliothèque publique d’information, level 2
« Tenir tête ». An exhibition-workshop by Marion Fayolle, Galerie des enfants, level 1, Forum
29 May - 19 August 2024
« Revue Lagon, le chemin de terre » | Exhibition, level -1
29 May - 7 July 2024
« Comics out of the box » | Live program, Level -1